C.-le Comp. was, na bij de Batafabriek over het Wilhelminakanaal te zijn ge trokken, met een gedeelte van zijn compagnie ter verkenning naar Best gegaan, was op Duitsers gestoten en had daarna de B.C. kunnen inlichten. Achtervolgd door pantserauto's was hij nog naar Oirschot gekomen en is daar in de richting Tilburg gepasseerd, voordat de C.-M.C. zijn ontmoeting had met Duitsers. De rest van de le Comp. is door het terrein in de richting Oirschot getrokken en daar in handen van de Duitsers gevallen. Vermoedelijk heeft een deel der 2e Comp. ditzelfde lot gedeeld, doch de C.C. is ontsnapt en later weder bij de andere troepen aangekomen. C.-3e Comp. kwam later dan de beide anderen te Best en zag een colonne Duitse pantserwagens, zonder een schot te lossen, door Best rijden. Hij meldde zich bij een majoor verzamelde allerlei langs komende losse af delingen van 27 R.I. en vertrok daarmede te middernacht in de richting Tilburg. Vlak bij Oirschot kwamen de Duitse pantserwagens in O.richting terug, die zijn colonne voorbij reden zonder te vuren, daarna terugreden en begonnen te vuren. De troep dekte zich, doch daar Oirschot was bezet, viel hij in handen van de vijand. Te Tilburg is een gedeelte van 1-41 R.I. verzameld, doch op mars naar het W. bij Breda in verschillende richtingen verspreid. C.-le Comp. heeft overnacht te Terheijden, kon 12 Mei niet meer naar Breda en is met een luitenant, een vaandrig, drie sergeanten en ongeveer 60 man over Keizersveer uitgeweken naar de Vg.Holland. De andere onderdelen kwamen in de naar het W. trekkende troepen terecht. De B.C. zelf ontmoette 12 Mei te 3.00 C.-Peel Div. te Princenhage, die hem opdracht gaf, naar Roosendaal te gaan, de teruggetrokken afdelingen der divisie te verzamelen en te reorganiseren en het St.K. te Tilburg op te bellen. Toen de majoor te Roosendaal aankwam, had daar een luchtbombardement plaats. Hij heeft daar enkele onderdelen, waaronder 2-1-41 R.I. (70 man) met behulp van de burgemeester ondergebracht. C.-Peel Div. bleek te Tilburg niet te be reiken2) en in verband met de voortdurende luchtaanvallen besloot de majoor, de aanwezige troepen door te zenden naar Bergen op Zoom. Hij zelf vertrok te 14.00 en stelde zich onder bevel van C.-Vak Asten (C.-30 R.I.), die als wd. C.-Peel Div. optrad. 323 zin botste op Franse pantserwagens en dat de brug werd opgeblazen, juist toen de vrachtauto zich daarop bevond. De beide Duitse pantserwagens werden buiten gevecht gesteld en er ontstond een gevecht van man tegen man, met het resultaat, dat de Fransen overwonnen zonder verliezen, de Duitsers 20 doden hadden en 4 gevangenen in handen van de Fransen heten. 0 Vermoedelijk C.-11-27 R.I. 2J Was 's morgens gevangen genomen.

NIMH | 1953 | | pagina 341