wagens door Best1). Omdat nu de hoofdweg was afgesloten, wilde hij door land wegen zijn weg vervolgen, doch de colonne volgde hem niet. Met een officier, twee vaandrigs en een vijftiental manschappen trok hij in de richting Boxtel, vervolgens met een boog om Oisterwijk in de richting Tilburg, doch vernam, dat Tilburg door de Duitsers was bezet. Na te Haaren te hebben overnacht, werd hij op 12 Mei gevangen genomen; van de vijftien manschappen waren er nog 3 over. 111-27 R.I. Het bataljon werd aan de Zuid-Willemsvaart opgesteld met van rechts naar links de le Comp. met een sectie zw.mitr., de 2e Comp. met een sectie zw.mitr. en de 3e Comp. met twee sectiën zw.mitr. Op de linker vleugel was er geen verband met 1-13 R.I. 5-K.R.A. 2) werd in gedeeld met een sectie a 3 stukken bij de le Comp., een sectie a 3 stukken bij de 2e Comp., terwijl de beschikbare sectie pag. werd ingedeeld bij de 3e Comp. C.-5-K.R.A. werd belast met de technische leiding van zijn Bt. en de sectie pag. Deze laatste sectie stond nu opgesteld bij een pontveer, waarbij geen harde weg het kanaal naderde, terwijl de sectie 6 veld bij de harde wegen naar Beek en naar Donk stond. De Vak C. had de bij het bataljon ingedeelde mortieren naar Lieshout aange trokken. In de Peel-Raamstelling was een zw.mitr. achtergelaten, evenals veel munitie, het verbindingsmaterieel en twee geweren tp., terwijl twee van deze geweren waren medegenomen en in stelling gebracht. De cp. van de B.C. werd geplaatst bij de driesprong, ten W. van Donk. Huizen en begroeiing op de O.oever belemmerden het uitzicht. Een luitenant van het geniedetachement Frets meldde de overvalling van dit detachement te Gemert (zie blz. 245) en spoedig deden geruchten over de nadering van de vijand de ronde. Het moreel, dat door de onverwachte en snelle terugtocht was gedaald, werd er niet beter op en er heerste een zenuwachtige stemming. De sectie pag. reed onder bevel van de S.C. weg naar Donk en keerde daarna, zonder S.C., weder terug. Vele soldaten zochten dekking ver achter de kanaaldijk. De B.C. had enige malen tevergeefs telefonisch verbinding met de Vak C. gezocht en begaf zich ten slotte zelf daarheen. Hij kwam toen terecht in de be spreking, waarbij bevelen voor de terugtocht van I en II op het Wilhelminakanaal werden gegeven. Tijdens zijn afwezigheid verscheen de vijand voor het kanaal en, terugkerende 327 Zie bij 1-41 R.I. 2) 5-K.R.A. was gemotoriseerd.

NIMH | 1953 | | pagina 345