op zijn cp., hoorde hij hevig vuren. Kort daarna werd een motorordonnans van de Vak C. bij hem gebracht, die met een lekke band was aangetroffen. Deze bracht een mondeling bevel, dat het bataljon moest terugtrekken op St. Oedenrode. De B.C. gaf nu schriftelijke bevelen uit, inhoudende, dat de rechter en midden compagnie met toegevoegde zw.mitr. moesten terugtrekken op Mariahout (3 km ten N. van Lieshout) en aldaar moesten stelling nemen resp. west en oost van de kunstweg, front Z.O., terwijl de linker compagnie moest teruggaan op Weitven (3 km Z.O. van St. Oedenrode) en aldaar moest stelling nemen, front Oost. C.-5-K.R.A. kreeg opdracht, zijn stukken paarsgewijze achtereenvolgens in de bochten van de kunstweg naar St. Oedenrode te plaatsen, teneinde de terugtocht op St. Oedenrode te dekken. De C. van de sectie pag. kreeg opdracht, zijn stukken te plaatsen op landwegen, uit O.richting naar de kunstweg Lieshout—St. Oeden rode voerende. De Vbd. A. (zonder materieel) kreeg opdracht, in afwachting van de 2e en 3e Comp., bij Mariahout stelling te nemen. De terugtocht had niet plaats, zoals de B.C. zich die had voorgesteld; het ver loop daarvan is niet volledig te reconstrueren, maar was in grote trekken als volgt. De B.C. begaf zich naar Mariahout, waar geleidelijk kleine groepjes verzamelden, vnl. van de 2e Comp. Hij wachtte niet, tot ook de le Comp. aanwezig was, doch trok met de aanwezige onderdelen, 5-K.R.A. en de sectie pag. naar Neinsel. Onderweg sloot veel personeel aan van 1-13 R.I., dat mededeelde, dat zij door de Duitsers waren verdreven. Te Neinsel werd uit de richting St. Oedenrode geweervuur gehoord x). De B.C. wilde aldaar zijn bataljon gaan verzamelen en gaan stelling nemen aan de Dommel, doch een officier van St.-27 R.I. bracht de opdracht van de Vak C., onmiddellijk door te gaan naar Tilburg. Inmiddels waren de Cn. en delen van de 2e en 3e Comp. en C.-M.C. aangekomen en de B.C. heeft deze officieren belast met het bevel over verschillende gevormde groepen en deze, alsmede 5-K.R.A. in de richting Tilburg gedirigeerd langs de Hoogstraat, een landweg, van Neinsel in W.richting lopend naar de kunstweg St. Oedenrode—Best. Hierbij werd gebruik gemaakt van rijwielen, auto's en andere vervoermiddelen. Vernomen hebbende, dat 11-27 R.I. nog moest volgen, heeft hij aan de C. van het vernielingsdetachement bij de brug te Neinsel opdracht gegeven, de brug eerst op last van de C. van dat bataljon te doen springen. Deze B.C. is dus met delen van de 2e en 3e Comp. en van de M.C. (zonder zw.mitr.), alsmede met 5-K.R.A. vertrokken, vóórdat het gros van II-27 R.I. aanwezig was. 328 x) Dit was geen geweervuur, maar het geknetter van door 11-27 R.I. in brand gestoken munitie voertuigen.

NIMH | 1953 | | pagina 346