Het detachement is, na te Breda in allerlei colonnes te zijn vastgelopen, langs een omweg getrokken naar Beek en bereikte eerst in de late avond van 12 Mei bij duisternis Roosendaal, vanwaar in de iiacht de tocht werd voortgezet naar Bergen op Zoom. In de vroege morgen van 13 Mei is daarop naar Middelburg gereden. Een klein deel van het detachement is van Best over Boxtel naar Oisterwijk gegaan en in de avond naar Tilburg, waar men juist aankwam, toen de brug werd opgeblazen, zodat een deel van deze afdeling nog op de O.oever stond. Ten slotte is ook deze afdeling in Middelburg aangekomen. Peeldetachement genietroepen Dit detachement was gaan legeren te Lieshout en na aankomst had de com mandant zich naar C.-Peel Div. begeven, om nadere bevelen te vragen (zie blz. 250) 1 oen hij daar aankwam, kwamen juist berichten binnen over aanwezigheid van vijand te Maarheeze en werden bevelen gegeven voor het terugnemen van de troepen van Vak Weert, Vak Asten en Vak Bakel op het Wilhelminakanaal. Hij reed toen ijlings terug naar Lieshout en ontving te Moergestel vuur uit een vliegtuig, waarbij de chauffeur en een onderofficier werden gewond. Bij Oirschot ontmoette hij terugrijdende colonnes en daaronder zijn eigen detachement, dat bevel had, zich naar Tilburg te begeven. Dit niet wetende, nam hij het detachement weder in O.richting mede terug en vond te Best de C. van Vak Asten, die hem inlichtte omtrent de ontvangen bevelen voor terugtocht op Tilburg. De kapitein deelde nu zijn detachement in drie delen, die opdracht kregen, te verzamelen bij de W.rand van Tilburg. Bij die verzameling hadden luchtaanvallen plaats, waarbij een luitenant en een soldaat werden gedood. Hij deed daarop zijn detachement onder een luitenant vertrekken naar Rijen en besloot, verhakkingen te stellen. Een Franse kolonel had daartegen aanvankelijk bezwaar, doch stond het toe, mits het uitvoeren der vernieling op zijn last zou geschieden. Een stroom troepen trok langs de weg naar Breda tot 23.30, toen deze vrijwel ophield. Op 12 Mei 8.00 kreeg de kapitein opdracht, de verhakking te stellen. Zijn deta chement was intussen, na tot 23.00 te Rijen te hebben gewacht, doorgegaan. Het is gedeeltelijk via Bergen op Zoom en gedeeltelijk via Antwerpen op Walcheren aangekomen, waar het te Biggekerke verzamelde en waar ook de commandant op 13 Mei aankwam. Er ontbraken toen ongeveer 20 man en aangesloten was personeel van 5, 6, 15 en 16 C.Pn. 331 0 Deze C. had te voren taken uitgevoerd in twee Vakken van de Peel-Raamstelling en ressorteerde daarom rechtstreeks onder C.-Pee] Div.

NIMH | 1953 | | pagina 349