1-41 R.I. (slechts gedeeltelijk) over Best en Oirschot. In handen van de vijand vielen l-II en 1-III-27 R.I. te St. Oedenrode in de morgen van 12 Mei, delen van 1-41 R.I. en van 11-27 R.I. te Best en Oirschot in de avond van 11 Mei, terwijl C.-II-27 R.I. en enkele hem vergezellenden bij Haren werden gevangen genomen op 12 Mei. Terwijl de brug over de Dommel bij Neinsel in de namiddag van 11 Mei tussen 16.00 en 17.00 werd opgeblazen op last van C.-II-27 R.I., waardoor twee compagnieën, die veel later aankwamen, werden afgesneden, werden de bruggen over het Wilhelminakanaal bij Best, zoals bij de beschrijving van Vak Asten zal blijken, opgeblazen op last van de C. van dat vak, die op Best was teruggetrokken. Hierdoor werden delen van 1-27 R.I. en 1-41 R.I. zeer gehinderd in hun bewegingen. De terugtocht van de troepen van Vak Bakel, had, evenals van die van Vak Erp, plaats met allerlei soorten vervoermiddelen nl. rijwielen, auto's en trein- voertuigen. Tussen de ontbonden onderdelen bewogen zich autotreinen en treinen met paardentractie. Vele officieren hebben los lopende militairen tot groepen verenigd, doch een deel van het personeel had geen wapens meer, vele uitrustingsstukken waren achtergelaten of werden weggeworpen en het aantal zware infanteriewapenen, dat was medegekomen, was dientengevolge uiterst gering. De troepen hadden allen het gevoel, dat Duitse pantsertroepen elk ogenblik konden doorstoten en op deze terugtrekkende troepen deden Duitse vliegtuigen bij herhaling aanvallen, waardoor zij de verdere verspreiding en oplossing der onderdelen bevorderden. De Duitsers stootten eerst in de avond van 11 Mei over St. Oedenrode met pantserwagens naar het W. en bereikten Best in de schemering. Of hier pantser wagens van de Aufkl.Abt. van de 256e Div., dan wel van de 9e Pantserdivisie zijn ingezet, is niet bekend. Bij de terugtocht kwamen de onderdelen in contact met Franse troepen, nl. een Frans verkennend onderdeel, dat was opgerukt naar Best en zich op de be- berichten van de terugtrekkende troepen in de schemering en de duisternis terug trok naar het westen, op korte afstand gevolgd door Duitsers, die ten slotte bij Moergestel op de Fransen stootten. De laatste delen van de terugtrekkende Nederlandse colonnes werden door de Duitsers gevangen genomen te St. Oedenrode, Best en Oirschot en, zoals werd medegedeeld, kwam een kapitein, na te Oirschot te zijn geweest tegelijk met de Duitsers, daarna op weg naar Tilburg tussen een Franse pantsercolonne terecht. Een treffen had juist achter hem plaats tussen Fransen en Duitsers te Moer gestel, dat in het voordeel van de Fransen afliep. 334

NIMH | 1953 | | pagina 352