Er zijn daarna in de namiddag berichten binnengekomen, die inhielden, dat de vijand bij Someren sterke druk uitoefende. Dit is nog aan C.-Peel Div. bericht en daarna ontving de Vak C. bevel, om op het Wilhelminakanaal terug te trekken in het gedeelte van Best (inb.) tot Oirschot. Hij heeft daarop per ordonnansen een bevel voor terugtocht aan zijn beide B.Cn. gezonden, dat hen niet heeft bereikt. Er zijn berichten binnengekomen, dat in Vak Weert een vijandelijke pantser colonne over Budel naar Heeze oprukte (bericht van de paardenarts van Vak Weert te Maar heeze). De Vak C. heeft hierop nog maatregelen genomen ter beveiliging van zijn cp. Enkele gegevens wijzen er op, dat er daarna nog berichten binnen zijn gekomen, dat de vijand bij Someren over de Zuid-Willemsvaart was, waarna de Vak C. zijn cp. heeft verplaatst naar de nabijheid van de brug over het Wilhelmina kanaal bij Best, ten einde zijn bataljon op te vangen en aan het kanaal te plaatsen. Aldaar vernam hij van terugtrekkende troepen van 27 R.I. (vermoedelijk van C.-I-27 R.I.), dat de terugtocht moest worden voortgezet op Tilburg. De langs komende onderdelen van 27 R.I. deed hij zoveel mogelijk ordenen en naar Tilburg doorzenden. Van zijn eigen regiment kwamen slechts kleine groepen, zonder verband, langs. Uit hun berichten kreeg de Vak C. de indruk, dat zijn beide bataljons waren afgesneden. Voor zoveel na te gaan, is een sectie pag., die (op 8 Mei uit een depot gekomen) bij 11-30 R.I. was ingedeeld, langs gekomen evenals delen van de treinen en van 2 G.B. Toen er berichten binnenkwamen, dat Duitse pantserwagens naderden, heeft de Vak C. de bruggen door de vernielingsdetachementen doen opblazen. Hier door werden, zoals is gebleken, 1-41 R.I. en enige onderdelen van 1-27 R.I. afgesneden. Daarna is hij vertrokken naar Tilburg, onderweg de terugtrekkende troepen van Vakken Erp en Bakel, die voortdurend uit de lucht werden bestookt, passerende. Bij Tilburg deelden verkeersregelaars mede, dat verzameld zou worden bij Gilze- Rijen en, na te Tilburg te vergeefs gezocht te hebben naar de cp. van C.-Peel Div., heeft hij zich begeven naar Rijen. De weg TilburgRijen, uit de lucht ge bombardeerd, bood een trieste aanblik van ongeordend terugtrekkende onderdelen en lijken van gesneuvelden, cadavers van paarden, kapotte voertuigen en auto's. Uit Rijen is de Vak C. wederom naar Tilburg gereden, om verband met C.- Peel Div. op te nemen, hetgeen hem ook dit keer niet gelukte. Hij is daarop te Rijen tot legering overgegaan. Op 12 Mei is hij naar Bergen op Zoom vertrokken en heeft, toen hij van de staf van C.-Peel Div. vernam, dat omtrent de kolonel geen enkel gegeven was te ver- 336

NIMH | 1953 | | pagina 354