die uitwees, dat Sterksel nog onbezet was 1). Intussen was toevalligerwijze bij deze troep terecht gekomen de luitenant, C. van 1ji- 3-II met zijn mannen, die, toen hij ontdekt had, nog alleen aan de Zuid-Willemsvaart te zitten, op eigen initiatief was teruggetrokken. De B.C. besloot, in de richting van het Klooster Achelsche Kluis (aan de Belgische grens ten Z.O. van Valkenswaard) te gaan, ten einde via België te trach ten, bij eigen of geallieerde troepen aan te sluiten. Te 22.00 werd afgemarcheerd door binnenwegen naar Leenderstrijp 11/2 km Z.W. van Leende). Bij de kunstweg MaarheezeLeende moest gedekt worden gewacht, tot vijandelijke colonnes waren gepasseerd en het overtrekken van de kleine Aa bezorgde veel oponthoud. De 13e Mei werd bij Leenderstrijp in een bosje doorgebracht en enige mannen, die last bezorgden, werden in burgerkleding weggezonden; boeren zorgden voor voedsel. Een verkenning wees uit, dat Achelsche Kluis door de Duitsers was bezet en daarom werd ook de nacht ter plaatse doorgebracht. Verkenningen op 14 Mei gaven geen voldoende inzicht voor een te maken sprong, zodat de B.C. besloot, nog een nacht ter plaatse te blijven. Op 15 Mei meldde een burger, dat het leger had gecapituleerd, hetgeen door een veldwachter, die door de burgemeester was gezonden, werd bevestigd. Daarop heeft overgave plaats gehad aan de Duitse commandant te Leende en werd de troep als krijgsgevangenen afgevoerd naar Duitsland. Bij de compagnieën is de gang van zaken als volgt geweest. De halve 3e Compagnie op de zuidvleugel is teruggetrokken, toen de C. bleek, dat er nergens meer troepen waren; zij sloot later bij de B.C. aan. C.-3-III-30 R.I. was slechts met twee sectiën van zijn compagnie en een sectie zw.mitr. aan de Zuid-Willemsvaart aangekomen; twee secties waren naar Heeze doorgegaan, zijn door de Vak C. terug gezonden, doch hebben de compagnie niet meer bereikt. Sluis 12 bleek vol te liggen met schepen. Aanraking met vijand in het eigen vak had niet plaats, doch te ongeveer 15.30 werd een sectie afgestaan voor de tegenstoot op Someren, waarvan te 18.00 slechts de sectie C. met 20 man terugkeerden. De ruim 11/2 sectie, die nog aanwezig waren, zijn daarna te 20.00 op bevel van de B.C. opgesteld voor de gezamenlijke aanval op Someren, doch, toen deze werd afgelast, werd de opstelling aan de Zuid-Willemsvaart weder ingenomen. Te 22.00 werd hevig vuur ontvangen van de O.kanaaloever en daarna bleek de helft van een sectie verdwenen te zijn. De C.C. zond nu een vaandrig en een sergeant uit naar de B.C., met verzoek om te mogen terugtrekken naar Budel. Toen deze niet terugkwamen, is de kapitein te 24.00 met zijn personeel op weg 339 1) Heeze en Leende waren wel bezet. Sterksel ligt buiten de hoofdverkeerswegen.

NIMH | 1953 | | pagina 357