Het detachement 2 G.B. stond onder bevel van de kapitein, wd. B.C. Er be vonden zich aanvankelijk nog twee kapiteins van 2 G.B. bij dit detachement, waarvan er een vóór de terugtocht onvindbaar was geweestx). De bezetting van de Zuid-Willemsvaart had als volgt plaats. Op de rechtervleugel werd, aansluitend aan 11-30 R.I., het det.-2 G.B. geplaatst. Daarnaast werd een vrij grote ruimte slechts bezet door een sectie zw.mitr., onder bevel van C.-M.C.2), die als sectie C. over een vaandrig beschikte. Ter weerszijden van Sluis 10 werd de le Compagnie geplaatst, waarbij was in gedeeld een sectie zw.mitr. en die werd ondersteund door de sectie 6 veld en de sectie pag., welke sectiën onder bevel waren gesteld van C.-30 Bt.6 veld. Achter deze compagnie, tussen Lierop en het kanaal, werd tevens de sectie mortieren opgesteld. De B.C. vestigde zijn cp. te Lierop. Tussen Lierop en de Zuid-Willemsvaart bevond zich de cp. van C.-le Comp. en van C.-30 Bt. 6 veld. De B.C. bevond zich dus op ongeveer 4 km van de rechtervleugel van zijn bataljon. Nadat het bataljon bij Sluis 11 en Sluis 10 over de Zuid-Willemsvaart was getrokken, waren de bruggen door de springploegen der Ptr. opgeblazen. De gevechts-, keuken-en levensmiddelen treinen van het regiment waren onder bevel van de adjudant-onderofficier der mil.adm., verplegingsofïicier van 2 G.B., over Mierlo en Geldrop naar Heeze gezonden, doch de B.C. deed zijn levens middelen- en keukentreinen door zijn verplegingsofficier terughalen. Toen deze in de middag te Mierlo aankwamen, vielen zij in handen van Duitsers, die uit Helmond over een niet vernielde brug over het Eindhovensche kanaal waren gekomen. Met de R.C. heeft deze B.C. geen ander contact gehad, dan het bevel, dat hij te 11.00 ontving en dat inhield, dat hij extra brood moest laten bakken en er op moest rekenen, dat er na het donker worden opnieuw moest worden teruggetrokken; ook met de neven Cn. heeft geen enkel contact bestaan. In de voormiddag was het aanvankelijk rustig, doch te ongeveer 11.00 werden de eerste patrouilles van de vijand waargenomen bij Sluis 10. Te 12.00 nam de vijandelijke actie toe op de rechtervleugel en in de middag bij Sluis 10. De B.C., die in het terrein op weg naar de voorste lijn was, ontving vuur en liet door middel van de hem vergezellende C. der le Compagnie aan de mortier- 342 Deze kapitein heeft zich in de morgen van 11 Mei in burgerkleding bij C.-III-30 R.I. gemeld Hij was in zijn slaap verrast door de komst van de Duitsers, had zich in burgerkleding gestoken en was op deze wijze ontkomen. 2) De B.C. meldt, dat er twee sectiën stonden, doch de C.-M.C., die daar het bevel voerde, meldt er slechts een. Vermoedelijk heeft de B.C. er nog op gerekend, dat zijn 3e Comp. zou terugkeren en in dit gat zou kunnen worden geplaatst.

NIMH | 1953 | | pagina 360