de kunstweg van Oirschot naar Oostel-Beers, waar gedurende P/2 uur Duitse co lonnes overtrokken 1). Tegen de morgen van 13 Mei bereikte de majoor Diessen (ten O. van Hilvaren- beek), waar hij een groot deel van de dag doorbracht in het buitengoed de Beest. Duitse colonnes trokken langs het Wilhelminakanaal en langs de boerderij, waar hij zich ophield. De majoor besloot nu, zijn troep in kleine groepen te verdelen, die opdracht kregen, in burgerkleding te trachten, de eigen troepen te bereiken. In de loop van de nacht van 13/14 Mei marcheerden bijna allen af en de majoor zelf (o.a. met C.-2e Comp.) trok via TilburgBreda (waar hij een boodschap naar zijn woning zond, doch zelf doortrok), Roosendaal en Wouw naar Dintelsas, waar hij de capitulatie vernam. Van de bij Wintelre verspreide mannen is later nog een deel naar het westen ontkomen. Enkelen, w.o. een luitenant, bereikten zelfs Zeeland en België. Over het verloop van de strijd bij de compagnieën zijn weinig détailgegevens beschikbaar. De strijd is in hoofdzaak gevoerd nabij Sluis 11 en Sluis 10, terwijl deze werd beïnvloed door de aanwezigheid in de namiddag van vijand te Mierlo, die ver moedelijk vandaar is getrokken naar Geldrop en Lierop. Bij het det.-2 G.B. kwam 's morgens kort na aankomst plotseling de majoor B.C. (die sedert eind April ziek was achtergebleven van verlof te Eindhoven) in burgerkleding aan. Deze hield zich voortdurend bij het detachement op, be moeide zich wel met allerlei dingen, doch nam niet daadwerkelijk het bevel op zich. Zelfs liet hij zich uit, dat geen ernstige weerstand zou worden geboden, dat spoedig zou worden teruggetrokken en dat reeds auto's gereed stonden en inderdaad bleken er enige auto's gereed te staan, waarvan de herkomst niet bekend is. Het detachement werd in de strijd, die bij Sluis 11 werd geleverd (zie bij 11-30 R.I.), gewikkeld. Een luitenant, een vaandrig, een adjudant-onderofficier en ongeveer 14 man weerden zich nabij Sluis 11 krachtig tot ongeveer 16.00, toen de weerstand was gebroken en de Duitsers over het kanaal kwamen. Een groot deel van het personeel, waaronder de niet met het bevel belaste kapitein, was reeds eerder verdwenen en op de kunstweg naar Heeze stroomde veel personeel samen van 2 G.B. en van II-3 R.I. De majoor (in burgerkleding) wilde zich in een der gereedstaande vrachtauto's verwijderen, hetgeen de det.C. wist te voorkomen. Deze kon enig personeel ver zamelen en op enige afstand achterwaarts in stelling brengen aan de kunstweg. Hij had echter slechts weinig gewapenden en zag, naar hij mededeelt, overal door 344 0 Dit was vermoedelijk de Aufklarungs AbteiJung van de S.S. Verfügungs Div., welke van het Maas-Waalkanaal was teruggenomen en op de linkervleugel van de S.S.Div. (welke Z.O. van Tilburg over het Wilhelminakanaal moest trekken) werd ingezet.

NIMH | 1953 | | pagina 362