om te trachten, zijn compagnie te vinden. Hij kon uit de geluiden opmaken, dat Lierop werd bezet en vernam gehamer, dat op brugbouw bij Sluis 10 wees. Hij zwierf daarna de gehele nacht rond en bereikte in de morgen van 12 Mei een huis aan de weg van Someren naar Heeze, waar hij vernam, dat de gehele streek door de Duitsers was bezet. Daarop stak hij zich bij een boer in burgerkleren en bereikte 14 Mei Tilburg, waar hij de capitulatie vernam. Bij de 2e Compagnie was vóór 14.00 een enkele maal een Duitser op de O.oever waargenomen, daarna echter niet meer. Te ongeveer 15.15 werd van burgers vernomen, dat Helmond door de Duitsers was bezet. Te ongeveer 18.00 kwam bevel van de B.C., terug te trekken op een aangegeven punt, op H/2 km ten Z. van Mierlo. Bij dit terugtrekken werd gebruik gemaakt van enige gevorderde auto's, die reeds voor de terugtocht uit de Peel-Raamstelling waren gebruikt. Daarbij viel een sectie in handen der Duitsers, doch de luitenant, sectie C. en een sergeant wisten in de duisternis te ontsnappen. De C.C. zelf nam met het gedeelte, waarmede hij marcheerde, onderweg een Duitser gevangen en maakte met een gedeelte van zijn compagnie de terugtocht mede onder bevel van de B.C., die hij vergezelde tot in W.Brabant. Bij Wintelre raakte een deel van de hoofdgroep af, waarvan een gedeelte nog in Zeeland en België is terecht gekomen. Behalve de afdeling onder de B.C. en de beide geïsoleerd trekkende kapiteins, hebben nog andere losse groepen door het terrein gezworven, waarvan een deel in handen van de vijand viel, een deel zich tot de capitulatie schuil hield en enkele anderen Zeeland hebben bereikt. Omtrent de aanval bij Sluis 10 meldt het dagboek van de 56e Duitse Divisie het volgende: Versterkt I.R. 171. Het Ille Bat. bereikt te 18.00 (d.i. 16.20 Ned.tijd) Asten en ontvangt bevel van de D.C. naar Lierop te marcheren en aldaar de kanaalovergang te forceren. Te 18.30 (d.i. 16.50 Ned.tijd) ontvangt het Bat. zwaar mitrailleur- en granaatwerper- vuur bij Dijk en blijft liggen. Te 19.30 (d.i. 17.50 Ned.tijd) wordt het He Bat. over de kanaalovergang Beemd (bedoeld wordt bij Sluis 11) naar Lierop in mars gezet, om door aanval van het Z. uit het Ille Bat. te helpen. Te 20.45 (d.i. 19.05 Ned.tijd) kon het Ille Bat. het kanaal overschrijden en be reikt, over Lierop oprukkende, Geldrop op 12 Mei te 3.00 (d.i. 1.20 Ned.tijd). Uit de op blz. 321 medegedeelde gegevens over de Aufkl.Abt. bij Helmond bleek reeds, dat deze afdeling een bruggenhoofd moest vormen bij Helmond, doch, nadat reeds patrouilles in de richting Mierlo waren vooruitgeschoven, opdracht kreeg, te verkennen tegen de lijn EindhovenValkenswaard. Uit bovenstaande gegevens blijkt, dat niettegenstaande de zeer ijle bezetting 347

NIMH | 1953 | | pagina 365