Toen de Div. zich op 11 Mei gereed stelde voor de aanval op het kanaal van Deurne, was zij nog lang niet verzameld. Op blz. 257 en 258 werd de toestand, zoals het dagboek die schetste, medegedeeld. Nadat op 11 Mei 's morgens was gebleken, dat de stellingen aan het kanaal van Deurne waren ontruimd, werd de achtervolging ingezet met afdelingen, die, met behulp van door de Nederlanders achtergelaten materieel en van gevorderde rijwielen en auto's, snel verplaatsbaar werden gemaakt. Daarbij bleek spoedig, dat ook Asten ontruimd was en de weg naar de Zuid-Willemsvaart vrij was. Intussen ontstonden nieuwe vertragingen bij het overschrijden van het kanaal van Deurne, waar spoedig een grote verzameling van voertuigen ontstond, daar de gemaakte Floszsackbruggen en vonder over de beide evenwijdig lopen kanalen slechts voor voetgangers, wielrijders en motorrijders te gebruiken waren, terwijl later met grotere hulpbruggen de paarden en voertuigen gescheiden moesten worden overgebracht. In de nacht van 11 op 12 Mei werd een 16 tons brug gebouwd, waarover eerst op 12 Mei een ongestoord verkeer mogelijk was. Toen de aanvallen op Someren en (door de Aufkl.Abt.) op Helmond reeds lang succes hadden gehad, stonden de treinen en de artillerie dus nog voor het kanaal van Deurne. Desniettegenstaande werd de opmars nog voortgezet over de Zuid-Willemsvaart. De Aufkl.Abt. bereikte nog op 22 Mei Eindhoven en Valkenswaard. I.R.171 bereikte Geldrop. I.R.192 bereikte nog in de nacht eveneens Valkenswaard en stootte met delen voorwaarts naar Westerhoven, Steensel en Eersel. Bij Schaft werd contact verkregen met de Aufkl.Abt. van de 30e Div. De scheidingslijn met deze Div. werd nu doorgetrokken over Maarheeze (56) Klein Borkel (56)Luijksgestel (56). In het dagboek komt grote vreugde tot uiting over het feit, dat men gedacht had, in de middag van 11 Mei te moeten aanvallen op de Peel-Raamstelling en dat men nu in de nacht van 11/12 Mei reeds nabij de Belgische grens stond. Deze Div. was een eind voor op de 256e Div. Zij had op 11 Mei de volgende verliezen: 1 officier, 10 onderofficieren en man schappen gedood, 3 officieren, 20 onderofficieren en manschappen gewond; ver mist 1 officier en 1 man. h. DE TROEPEN VAN VAK WEERT Uit Hoofdstuk III sub f bleek, dat C.-Vak Weert onkundig was gebleven van het bevel van C.-Peel Div. tot het terugtrekken uit de Peel-Raamstelling op de Zuid-Willemsvaart, totdat in de morgen van 11 Mei uit een bericht van C.-I-30 350 (Zie schets/kaarten Nrs. 10 en 12)

NIMH | 1953 | | pagina 368