ring j paarden renden rond, overal werd geschoten en tallozen namen de vlucht. Toen met veel moeite de rust was hersteld en de colonne weder werd gevormd, bleek het volgende: De le Comp. van 4 G.B. was verdwenen r), behalve een vaandrig. Van de 2e Comp. (voorhoedecompagnie) waren nog de luitenant wd. C.C. en 30 man over (volgens een ander gegeven alleen de C.C.). Van de 3e Comp. was de C.C. door een granaatsplinter aan de rechter arm ge wond; hij kon zijn enige sectie weder ten naastenbij verzamelen. Het detachement van 11-41 R.I. was verdwenen. De C. van de 2e Bt. van 1-20 R.A. had de paarden het bos in doen jagen, zijn stukken achtergelaten en was met zijn personeel in de richting Sterksel getrokken2). Het gelukte, een deel van de Afd. waarbij 6 van de 12 stukken, te verzamelen; een stuk pag. met trekker was beschikbaar; bovendien kon een deel van de trein worden verzameld. De mars werd daarop te ongeveer 22.00 aangevangen met de 3e Comp. (een sectie) voorop. Maarheeze werd, zonder dat er iets gebeurde, gepasseerd en men voelde zich reeds enigszins gerust gesteld. C.-3e Comp. leende enige rijwielen van de artillerie en reed vooruit om te verkennen, of de brug over de Groote Aa, vlak voor Leende (een voorbereid vernielingsobject) nog bruikbaar was; zij bleek niet vernield, doch het huis, waar de vernielingsploeg steeds in kwartier was ge weest, brandde. De kapitein reed alleen Leende binnen en klopte de aldaar wonende vader van zijn sergeant-toegevoegd uit bed, die mededeelde, dat het dorp vol met Duitsers was, die uit de richting Heeze waren gekomen en dat de C. van het vernielings object was gewond. Hij meldde dit aan de B.C. (C.-4 G.B.), die opdracht gaf, langs de marsweg door te gaan3). Waarom deze B.C. niet eerst overleg pleegde met de Vak C., die in de colonne volgde, is niet duidelijk. Onmiddellijk daarop (ongeveer 24.00) werd de colonne door pantserwagens, voorzien van zoeklichten, onder vuur genomen; alles stoof uit elkaar en ieder trachtte zich te bergen. De trein schijnt nog rechtsomkeert te hebben gemaakt, doch de pantserwagens zochten het dorp systematisch af. De Vak C. dekte zich met een officier-toegevoegd, de Afd. C. en nog enkelen in een huis en vernam toen van de bewoners, dat Leende, Heeze en Valkenswaard door de Duitsers waren bezet. Hij wachtte het ochtendkrieken af en begaf zich daar het inmiddels rustig 354 1) De kapitein is met 20 man te Sterksel aangekomen, waar hij het lot deelde van het geneeskundig personeel. 2) Wat er met hem is gebeurd, is niet bekend. 3) In de des morgens gegeven mondelinge bevelen van de Vak C., was medegedeeld, dat bij tegen stand onderweg moest worden doorgestoten.

NIMH | 1953 | | pagina 372