naar St. Oedenrode en vandaar naar huis gezonden. Aangezien de Duitsers op 12 Mei Tilburg en op 13 Mei Breda vermeesterden, had de gehele tocht plaats gehad door het opmarsgebied van de Duitsers. C.-3e Comp., die bij de ontmoeting met vijand bij de Maarheezer Hutten aan de rechter arm was gewond geraakt, was in de aldaar ontstane paniek ook nog perso neel van de enige sectie, die hij ter beschikking had, kwijtgeraakt, doch had ver spreide mannen van 41 R.I. en van andere compagnieën doen verzamelen onder een vaandrig, welke afdeling echter kort daarna weder was verdwenen. Zijn op treden als voorhoede commandant tijdens de mars naar Leende is reeds vermeld. Toen in Leende de aanval plaats had, wist hij een zijstraat in te slaan en een mitrailleur in stelling te brengen. Van de 2e Compagnie, onder bevel van een res. Ie luitenant, was bij de Maar heezer Hutten eveneens veel personeel verdwenen, zodat er slechts weinigen over waren. Bij het treffen te Leende was ook dit gedeelte uit elkaar gestoven. De Cn. der 2e en 3e Comp. troffen elkaar en wisten ongeveer 30 man te ver zamelen, waarmede zij, door het terrein trekkende, Eindhoven bereikten, na onder weg een Duitser te hebben gevangen genomen. De C. der 2e Comp. had tijdens de tocht zijn voet ernstig verstuikt. Te Eindhoven kon de C. der 3e Comp., die aldaar woonachtig was, zijn echt genote nog begroeten, doch daarna werd de tocht met twee gevorderde auto bussen voortgezet in de richting Oirschot. Een der bussen, onder bevel van een sergeant, raakte in Eindhoven zoek. Onderweg vernamen de beide officieren, dat Oirschot door Duitsers was bezet, weshalve van koers werd veranderd en in de richting van de Belgische grens werd gereden, nadat de gevangen en ontwapende Duitser de wei in was gezonden. Voordat Reusel werd bereikt, werd aan de militairen medegedeeld, dat zij, die in Nederland wilden blijven, dit konden doen. De helft van het detachement verdween daarop en ging naar de boerderijen in de omgeving. Bij Reusel werd een auto met Duitse militairen (vermoedelijk officieren) ont moet, die eerst doorreed, doch daarna terugkeerde. Door het afgeven van vuur uit de autobus werd die auto verdreven. De grens werd overschreden met ongeveer 17 man en te Arendonck werd het eerste contact verkregen met Belgische troepen en werd het detachement ont wapend. Via een commandopost te Retie werd de troep naar Castelre vervoerd, waar een divisiecommandant zijn cp. had. Op 13 Mei werd het detachement naar Antwerpen vervoerd, vanwaar het met andere Nederlandse troepen naar Zeeuwsch-Vlaanderen werd overgebracht. C.-2e Comp. is later met een hospitaalschip uit Duinkerken naar Engeland vervoerd; C.- 3e Comp. is met andere Nederlandse troepen op 1 Juni uit België naar Nederland teruggekeerd. 359

NIMH | 1953 | | pagina 377