In verband met het schootsveld werd te 21.00 de stelling 400 m naar het W. verplaatst. De beide sectiën tirailleurs bezetten elk een frontbreedte van 300 m; de sectie zw.mitr. kwam in stelling ter weerszijden van de kunstweg. Een sectie pag. werd achter de frontlijn op de kunstweg geplaatst, de andere sectie kreeg opdracht, zich op te stellen op een landweg (Gilze baan), die 1V2 km ten Z. van de kunstweg liep van Tilburg naar Gilze; de vaandrig-sectie C. heeft die echter niet kunnen vinden en is op de hoofdweg terecht gekomen. De oudste kapitein had zijn cp. 400 m ten W. van de stelling. Een sergeant majoor, die de auto's en voertuigen moest verzamelen bij Huiten, werd in de terugtrekkende troepen medegesleept en kwam te Breda terecht. Toen de stroom van terugtrekkende troepen en treinen te ongeveer 24.00 was opge houden, heeft de oudste kapitein, die met de B.C. geen verband meer had, de stelling doen verplaatsen naar Huiten, één km meer westelijk. Daarna gaf hij te 6.00 bevel, geleidelijk op Breda terug te gaan, waarheen hij zelf per auto vooruit reed. Uit deze verplaatsingen zou te verklaren zijn dat de B.C. bij een zwakke poging die hij zegt gedaan te hebben, om contact te krijgen met zijn troep, geen succes had. De oudste kapitein is te Breda het contact met de troep kwijtgeraakt, niettegen staande hij de verzamelplaats, waar deze zich bevond, is voorbij gereden. Hij heeft ongeveer 20 man van zijn eigen compagnie, die na het bombardement van de vorige avond op Breda waren teruggegaan, verzameld, is daarmede over Keizersveer naar de Vg.Holland gereden en meldde zich te Gorinchem bij de voorm. C.-Vak Erp. C.-le Comp. trok op Breda terug, waar hij bij elkaar kreeg enige officieren (waar van er een op eigen gelegenheid naar Zeeland vertrok), een hoeveelheid personeel van G.B.J. en andere onderdelen en de trein, die na in verschillende richtingen te zijn gereden, weder te Breda was teruggekeerd. Deze kapitein had ten slotte een detachement van 18 auto's met personeel, voor de helft gewapend, een sectie zw.mitr. en een sectie pag. Op bevel van de Fransen werd de burgerbevolking van Breda geëvacueerd en tevergeefs trachtte de kapitein een autoriteit te vinden, die bevelen kon geven. Ten slotte reed hij met zijn colonne in de richting Roosendaal, doch toen uit berichten bleek, dat deze route niet kon worden genomen, reed hij naar Antwerpen. Aldaar voegde zich de 2e Sectie pantserwagens, die bij Rijen het verband was kwijtgeraakt, bij hem. Te Antwerpen waren, zoals afzonderlijk wordt beschreven, vele Nederlandse troepen bijeen. Ook het gros van de 4e Compagnie was daar terecht gekomen, doch heeft geen contact met de C. van de le Comp. en zijn detachement gehad. Deze laatste trok op 13 Mei naar Breskens, waar hij werd overgezet naar Walcheren. Aldaar voegde zich de sectie, die stafwacht bij St.-Peel Div. was geweest, bij het detachement en daagden ook andere groepen van het bataljon weder op. 368

NIMH | 1953 | | pagina 386