De lotgevallen van de 4e Compagnie waren de volgende geweest. Reeds is mede gedeeld, dat de C. C., uit Tilburg terugkerende te Goirle, zijn compagnie niet meer vond. De kapitein reed daarna op grond van ontvangen inlichtingen over Poppel en Weelde en trachtte op verschillende plaatsen in de richting Breda of Roosendaal te gaan, hetgeen niet mogelijk was. Hij vond een deel van zijn compagnie te Wuust- wezel, dat hij weder kwijtraakte en later het grootste deel van de compagnie te Antwerpen, doch zonder de luitenant en de vaandrig, die daarbij behoorden. De vaandrig kwam de volgende dag weder bij de compagnie, waarbij zich even eens personeel van de 2e Compagnie aansloot. Door verschillende tegenstrijdige bevelen is de tot vrij grote sterkte aangegroeide 4e Compagnie in Zeeuwsch- Vlaanderen gebleven en 18 Mei naar België en Noord-Frankrijk gegaan, doch door de Duitse opmars belet, naar Engeland te ontkomen. De luitenant had het volgende beleefd. Hij had in de nacht van 11/12 Mei waargenomen, dat de te Goirle aanwezige Franse troepen wegtrokken, naar zij beweerden, omdat Duitse troepen te Tilburg waren aangekomen. De luitenant was daarop in de vroege morgen van 12 Mei met de compagnie afgereden naar Breda, waar geen Nederlandse troepen meer waren. Te Chaam had hij, in verband met het voortdurende luchtgevaar, de compagnie (per rijwiel) in groepen over Zundert naar Roosendaal gezonden met opdracht, indien dit niet mogelijk zou zijn, naar Bergen op Zoom te gaan. Als laatste vertrokken, had hij te Zundert de compagnie niet meer gevonden, weshalve hij met andere troepen naar Hoogstraten in België en op 13 Mei met een groep militairen naar Bergen op Zoom was getrokken, waar hij in de nacht van 13/14 Mei was ingedeeld bij de troep, die onder leiding van C.-27 R.I. in de Wouwsche Plantage een opdracht van de Franse kolonel de Beauchesne uitvoerde. Op 14 Mei met vrachtauto's verplaatst in de richting Antwerpen, werd hij door de Fransen van de hoofdweg afgezonden en legerde hij met de troep, die hij bij zich had in een boerderij, waar hij op 14 Mei door Duitsers werd gevangen ge nomen, om via Breda naar St. Oedenrode te worden gevoerd. Zoals reeds vermeld, was de compagnie van Zundert niet naar Roosendaal, doch naar Antwerpen getrokken. 4-K.Md. Deze autocompagnie was bij de mobilisatie der grenstroepen ingedeeld onder bevel van de T.B.N.Br., had later een sectie moeten afstaan aan de T.B.Z.L. en was ingedeeld bij de Peel Div. Zij was op 10 Mei gelegerd te Mierlo-Hout, ten Z.W. van Helmond. De compagnie is op 10 Mei verplaatst naar Vught en vervolgens in de nacht van 10/11 Mei naar Breda (Chassékazerne). Een sectie was belast met het vervoer van de compagnie aan- en afvoertroepen van de Peel Div. 369

NIMH | 1953 | | pagina 387