Hoewel C.-Peel Div. deze beweging in twee phasen wilde uitvoeren, eerst het terugnemen van het gedeelte ten Z. van het Wilhelminakanaal, daarna het geheel naar de lijn Tilburg's-Hertogenbosch, was het zelfs voor de uitvoering van het eerste deel van dit plan te laat, want de Duitsers waren reeds tegen de Zuid- Willemsvaart opgerukt, waar zij hun aanvallen richtten op Veghel, Helmond en Someren, terwijl zij de zuidvleugel bij Weert plaatselijk omvatten. In Vak Erp trokken de troepen reeds spoedig terug, als gevolg van de vijandelijke aanval. In Vak Bakel geschiedde dit op bevel van C.-Peel Div., in Vak Asten kwam het terugtochtsbevel niet meer door en werden de troepen afgesneden. In Vak Weert werd, toen de terugtocht eerst 's avonds met een klein deel was aanvaard, de terugtochtsweg afgesneden. Het bevel van C.-Peel Div. voor terugtocht op Tilburg, noodgedwongen ge geven, toen de doorbraak bij Veghel had plaats gehad, heeft slechts tot resultaat ge had, dat C.-Vak Bakel de teruggetrokken troepen uit Vak Erp en zo goed mogelijk die van zijn eigen vak doorzond in de richting Tilburg. De beide bataljons van Vak Schaijk bij 's-Hertogenbosch en Dungensche- brug ontvingen geen orders, bleven ter plaatse en werden 's avonds in de rug bedreigd. C.-Peel Div. heeft aanwijzingen doen geven voor het verzamelen van terug vloeiende troepen bij Gilze-Rijen, doch had toch nog het plan, de lijn Tilburg 's-Hertogenbosch te doen bezetten. Op grond van hetgeen C.-Vak Bakel berichtte omtrent de toestand van de terugvloeiende en door luchtbombardementen geteis terde troepen, liet hij dit plan varen en besloot hij tot verzameling en reorganisatie in de omgeving van Roosendaal. Aan het eind van deze dag was nu de toestand als volgt: Bij het Duitse 6e Leger was plaatselijk de vleugel bij Weert omtrokken met delen van de 30e Div., terwijl de 56e Div. de lijn EindhovenVeldhoven EerselWester hovenSchaft had bereikt. Bij het 18e Leger was het XXVIe A.K. van Heeswijk tot het Wilhelminakanaal over de Zuid-Willemsvaart gedrongen en waren verkenningen vooruit naar St.- Michielsgestel enerzijds en over Oirschot en Best anderzijds. Terwijl de Franse verkenningsorganen contact kregen met de Duitsers bij St. Michielsgestel en bij Moergestel, werden de Nederlandse bataljons III-14 R.I. bij Dungenschebrug en 11-29 R.I. bij 's-Hertogenbosch in de rug bedreigd. De terugvloeiende Nederlandse troepen van Vak Erp en Vak Bakel kwamen bij Tilburg binnen de door de Fransen bezette lijn, doch noch C.-Peel Div. zelf, noch de Nederlandse ondercommandanten hadden een juist denkbeeld van de opstelling der Fransen, die met hun voorste (lichte) troepen de lijn ReuselTil burgWilhelminakanaal hadden bezet, terwijl daarachter de 25 D.I.M. zich aan de Mark ter hardnekkige verdediging begon in te richten. 371

NIMH | 1953 | | pagina 389