De Franse afdeling, die in de morgen van 11 Mei naar Moerdijk was gezonden, had de toestand verkend, was in de namiddag van die dag te zamen met een geleide- detachement van een Franse generaal (aangewezen als hoofd van een militaire missie te 's-Gravenhage) en in samenwerking met 6 G.B. een aanval begonnen op de Duitse opstellingen bij de Moerdijkbruggen, toen een Duitse luchtaanval op Zevenbergen en Zevenbergschenhoek deze in de kiem smoorde, zodat de Duitsers meester van de Moerdijkbruggen bleven. De over Tilburg terugtrekkende Nederlandse troepenstroom werd gedirigeerd over Gilze-Rijen en Breda naar Roosendaal. De aanwijzingen hiertoe waren op verschillende wijzen en niet zeer gedetailleerd gegeven. Daar bovendien de troepen veel hadden te lijden van de luchtaanvallen, waar mede de Duitsers trachtten, de opmars der Franse troepen te stuiten en er feitelijk een duidelijk bij de commandanten bekend bevelscentrum ontbrak, werden de Nederlandse troepen hoe langer hoe meer gedemoraliseerd en verspreid. De grote stroom was Rijen te ongeveer middernacht in westelijke richting ge passeerd, een klein deel was bij Tilburg meer zuidwaarts gegaan, doch het gros der teruggetrokken troepen bevond zich op 12 Mei in de omgeving van Breda en ten westen en zuiden daarvan. De bij s-Hertogenbosch en Dungenschebrug nog door twee bataljons gevoerde verdediging werd in de morgen van 12 Mei losgelaten, wat het zuidelijke bataljon betrof, onder rechtstreekse druk van de vijand. C.-Peel Div., die zijn staf naar Princenhage had gezonden om aldaar een nieuwe cp. in te richten, begaf zichzelf ook daarheen, toen hij had moeten afzien van het stelling nemen tussen Tilburg en 's-Hertogenbosch. Toen hem bleek, dat de staf onder invloed der luchtbombardementen was vertrokken, werd dit, zonder dat dit voldoende valt te verklaren, voor hem aanleiding om te besluiten, weder naar Tilburg terug te keren. Terwijl dus zijn staf (het uitvoerend orgaan) afwezig was en geen aanwijzingen namens hem kon geven, verwijderde hij zichzelf eveneens van het centrum, waar tal van ondercommandanten, die vernomen hadden, dat de nieuwe cp. te Princen hage zou worden gevestigd, trachtten, met hem contact te herkrijgen en hij nam beide tactisch geschoolde officieren van zijn staf met zich mede. Op zijn tocht naar Tilburg viel hij daarop in de vroege morgen van 12 Mei in handen van de Duitsers bij Loon op Zand. De Nederlandse troepen, zonder bevelen zijnde, trokken terug in noordelijke, westelijke en zuidelijke richting en practisch had de Peel Div. opgehouden te bestaan. Hoe de gebeurtenissen zich verder ontwikkelden, zal in het volgende Hoofdstuk worden uiteengezet, waarbij dan eerst de lotgevallen van de niet tot de Peel Div. be horende, doch in Noord-Brabant aanwezige onderdelen zullen worden behandeld. 372

NIMH | 1953 | | pagina 390