2. Bewakingsdetachement hulpvliegveld Woensdrecht Het hulpvliegveld Woensdrecht was niet in gebruik doch als reserve bedoeld. Het was sedert April 1940 versperd door 240 zware putringen. Als bewaking was aanwezig een detachement, bestaande uit een luitenant, 8 onderofficieren en 60 korporaals en manschappen, met geweer bewapend. Mitrailleurs waren niet aanwezig en de munitievoorraad bestond uit 60 patronen per man. Het detachement kreeg zijn aanwijzingen van de C.-IVe Verk. Groep te Gilze- Rijen en was in onderhoud bij 4-3 G.B. te Ossendrecht. In de morgen van 10 Mei had de detachementscommandant door de radio de luchtbombardementen en het afwerpen van parachutisten vernomen en daarna ontving hij telefonisch van C.-2 Lv.R. uit Zeist opdracht, de aan het vliegveld grenzende bouwlanden door omploegen onbruikbaar voor landingen te maken, hetgeen werd uitgevoerd. Nadat de luitenant had ontdekt, dat 3 G.B., zonder hem in te lichten, was ver trokken, voorzag hij in de voeding door middel van de burgerij. Nadat het vliegveld Gilze-Rijen was ontruimd, was C.-2 Lv.R. te Zeist zijn rechtstreekse commandant geworden. Geheel geïsoleerd en zonder andere troepen in de naaste omgeving, deed de luitenant de steunpunten versterken met prikkeldraad, gebruik makende van burgerwerkkrachten, ten einde zich tegen parachutisten te kunnen verdedigen. Met toestemming van de C.V. deed hij aan de Belgen om versterking vragen door middel van een zijner, in België woonachtige, soldaten. Hij kreeg bezoek van een Belgische kolonel Dubois, C. van een regiment jagers te voet, die hem, indien hij daarvoor toestemming van zijn chef zou krijgen, hulp toezegde. Deze hulp is niet verschenen. Op 10 Mei kwamen te Hoogerheide, op doorreis naar's-Gravenhage, de Noorse Gezant met echtgenote, de Gezant van Peru en andere personen aan, die hun reis moesten onderbreken ten gevolge van de overval op de Moerdijkbruggen. Het was niet bekend, dat doorreis over Keizersveer mogelijk was. In de namiddag van 10 Mei te 18.00 kwam een detachement motorrijders aan, dat Hoogerheide bezette en aanvankelijk enige versterking leverde voor bewaking op het vliegveld, die echter spoedig weder vertrok. In de morgen van 11 Mei tussen 11.00 en 12.00 kwam de le Divisie Kon. marechaussee per rijwiel te Hoogerheide aan, die op 12 Mei naar Antwerpen ver trok, doch een vrachtauto voor vervoer van het detachement achterliet. 374 0 Dit detachement behoorde tot de verkenningsgroep onder bevel van kolonel de Beauchesne, welke Groep over Zeeuwsch-Vlaanderen naar Walcheren en Zuid-Beveland was getrokken, met bestemming Noord-Brabant, waar zij echter eerst op 12 Mei aankwam. Het detachement motor rijders was over land naar Hoogerheide vooruit gezonden.

NIMH | 1953 | | pagina 392