In de loop van 11 Mei werd het bombarderen van Roosendaal waargenomen en als gevolg daarvan werden de telefoonverbinding, de waterleiding en de electrische stroom verbroken. In de morgen van 12 Mei reden colonnes Franse infanterie door Hoogerheide in N.richting Bij geruchte vernam de luitenant, dat de Maasbezetting was teruggeslagen en zich in wanordelijke terugtocht reeds voorbij Breda bevond. Hij toog op ver kenning en trof tussen Bergen op Zoom en Roosendaal een stroom van Neder landse militairen op rijwielen en allerlei voertuigen. Te Bergen op Zoom bevond hij, dat de troepen werden verzameld en de voertuigen werden opgesteld, ten einde naar Zeeland te worden verplaatst. Hij vernam, dat van georganiseerd verzet in Noord-Brabant van Nederlandse troepen geen sprake meer was en verkreeg aldaar 2 officieren met ongeveer 80 onderofficieren, korporaals en soldaten en 4 vrachtauto's voor vervoer, die hij naar het vliegveld verplaatste, doch de gehele namiddag liet rusten, om op hun verhaal te komen. In de middag van 12 Mei werd Hoogerheide gebombardeerd. In de nacht van 12 op 13 Mei te 1.00 begonnen Franse colonnes in zuidelijke richting door Hoogerheide te trekken 2). Hij besloot, na een bespreking met de beide bij hem aangekomen officieren, het vliegveld te verlaten, teneinde niet in handen van de Duitsers te vallen en mogelijk nog elders aan de strijd te kunnen deelnemen. Te 13 Mei 4.00 vertrok hij met zijn troep, gedeeltelijk per rijwiel, gedeeltelijk per auto en voerde met zijn colonne tevens de Gezanten en andere in Hoogerheide gestrande reizigers mede. Ongeveer 4 km ten Z. van Hoogerheide vond hij twee volkomen bruikbare vracht auto's, waarop zich een aantal It.mitrailleurs, pistolen, geweer- en pistoolmunitie bevonden. Volgens burgers zouden deze reeds op 11 Mei aldaar door militairen zijn achtergelaten. Hij nam deze wagens mede en reed naar Antwerpen, waar hij terecht kwam in de Luchtbalkazerne. 3. Nadetachementen van depots Te Bergen op Zoom bevond zich een res.luitenant van Ille Depot bereden artillerie en te Roosendaal een nadetachement van Vie Depot infanterie, onder bevel van een res.kapitein. De betrokken depots waren 8 Mei verplaatst naar Zuid-Holland. 375 1) Dit zou dan infanterie van de 25e gemotoriseerde Div. moeten zijn geweest. De marsweg liep echter niet over Hoogerheide, doch over Esschen. Mogelijk zijn enkele onderdelen over Hoogerheide gereden, doch er kan ook verwarring plaats hebben gehad met delen van de Groep de Beauchesne, die over Hoogerheide oprukte. 2) De 25e gemotoriseerde Divisie.

NIMH | 1953 | | pagina 393