De luitenant te Bergen op Zoom had op 10 Mei des morgens uit de radio berichten begrepen, dat de oorlog was uitgebroken en telefonisch bevelen aan de depot-commandant gevraagd, die opdracht had gegeven, voorlopig te Bergen op Zoom te blijven. Te 14.00 ontving hij echter opdracht, te trachten, naar 's-Graven- hage te komen. Hij reed, daar geen treinen uit Bergen op Zoom vertrokken, per taxi naar Roosendaal en stelde zich, op bevel van de stations-commandant, in ver binding met de C. van het nadetachement van Vie Depot inf. in de kazerne. Hij vertrok te 21.00 met een trein uit Roosendaal met bestemming Rotterdam, via 's-Hertogenbosch en Utrecht, doch te Udenhout keerde deze naar Roosendaal terug, daar de bruggen over de Maas waren gesprongen. Aangezien er geen contact meer te verkrijgen was met de depot-commandant, sloot hij zich aan bij het det.-VIe Dep.inf. Toen Roosendaal in de namiddag en avond van 11 Mei werd gebombardeerd, verleende dit detachement hulp bij het brand blussen. In de morgen van 12 Mei moest worden geschuild in een schuilkelder in de stad en omstreeks 11.00 vertrok het nadetachement, dat tot ongeveer 60 man was aan gegroeid, per gevorderde vrachtauto's naar Putte. 's-Avonds werden nog goederen uit Roosendaal opgehaald en 13 Mei vertrok het detachement over Antwerpen en St. Nicolaas naar Bossevelde, ten Z. van de Braakman, om op 14 Mei te IJzendijke in Zeeuwsch-Vlaanderen aan te komen. 4. 3e Wegcompagnie en detachement ontruimen spoorwegwerkplaatsen te Tilburg van het Bataljon spoorwegtroepen De 3e Wegcompagnie, bestaande uit drie sectiën, bevond zich met staf en twee sectiën te 's-Hertogenbosch en een sectie gedetacheerd te Amsterdam. Op 10 Mei werd de sectie Amsterdam naar Tilburg gezonden. De staf van de compagnie, de 3e Sectie en een lijngroep werden te 8.15 verplaatst naar Roosendaal, terwijl de 2e Sectie te 7.50 naar Tilburg vertrok, waar zij te 12.00 door de le Sectie (Amsterdam) werd afgelost. De 2e Sectie vertrok toen naar Breda, zodat te 13.30 de compagnie was verdeeld over Tilburg, Breda en Roosen daal. Te Roosendaal werden herhaaldelijk patrouilles uitgezonden tegen gemelde parachutisten, die niet werden gevonden. Op 10 Mei herstelde de le Sectie schade door bominslag in het hoofdspoor van het emplacement Gilze-Rijen. Op 11 Mei te 2.00 kwam de le Sectie uit Tilburg te Roosendaal aan. Op 11 Mei werd station Roosendaal bij herhaling gebombardeerd, waardoor een trein werd getroffen en de spoorlijn naar Esschen op verschillende plaatsen werd vernield of beschadigd. 376

NIMH | 1953 | | pagina 394