hoofd met valschermtroepen, waarvan er enige in de rug van 6 G.B. neerkwamen. De van de oorspronkelijke Moerdijkbezetting nog aanwezige luitenant en 10 man werden daartegen ingezet. Op 10 Mei had ten O. van Zevenbergschenhoek een aangeschoten transport vliegtuig een noodlanding gemaakt, waarvan de 19 inzittenden door een officiers patrouille waren gevangen genomen en naar Oosterhout waren afgevoerd, de papieren naar C.-III L.K. waren gezonden en de wapens in gebruik waren genomen. Met deze wapens werden op 11 Mei ten Z. van Zevenbergschenhoek drie Duitse toestellen afgeschoten, waarvan de inzittenden om het leven kwamen. De wapenen werden in gebruik genomen, de kaarten en documenten naar C.-Peel Div. gezonden en de toestellen verbrand. Omstreeks 8.00 begaf C.-6 G.B. zich naar Breda, om hulp van de Fransen te vragen, wier aankomst hij had vernomen van de Districtscommandant der Kon. marechaussee te Breda. Hij ontmoette toen de afdeling van het 6e Reg. Cuirassiers, onder bevel van commandant (majoor) Michon, die van Tilburg uit onderweg was, om Moerdijk te verkennen (zie blz. 290). Hij lichtte deze in, verstrekte hem een kaart van de opstelling van 6 G.B. en na bespreking besloot hij, zijn cp. te vestigen te Zevenbergen, welke wijziging geen verbetering was, daar hij zich nu verder van de cp. van zijn Franse collega verwijderde en niet op beduidend kortere afstand van zijn eigen front kwam. Hoewel C.-6 G.B. om hulp verzocht, deden de Fransen wel verkenningen, doch zij waren te zwak voor de aanval. Bovendien namen de Franse patrouilles geen verband op met de Nederlandse afdelingen. Zelfs werd, door de misleidende kleur van de Ned. uniform, op een punt op die troepen gevuurd. Te 10.30 en te 16.30 bezocht C.-6 G.B. de Franse cp. Op laatstgenoemd tijdstip begonnen de Fransen de aanval, toen commandant Michon contact had verkregen met een patrouille van de luitenant Martin van 5 G.R.D.I., die feitelijk opdracht had, de Franse generaal Mittelhauser naar 's-Gravenhage te geleiden en daartoe Moerdijk en Geertruidenberg kwam verkennen (zie blz. 291). Aan de gezamenlijke aanval der beide Franse afdelingen kwam een abrupt einde, toen tussen 16.45 en 18.45 Zevenbergschenhoek en Zevenbergen uit de lucht werden gebombardeerd. Te Zevenbergschenhoek, waar de kom van het dorp in vlammen opging, werden 5 Fransen onder het puin bedolven en werd een pantserwagen vernield. De Franse aanvalstroepen verdwenen, gedeeltelijk in W. en gedeeltelijk in O.richting, daar een der bommen de brug over de Mark bij Terheijden raakte en de lading deed ontploffen, zodat de terugtochtsweg over die brug was afgesneden. Te Zevenbergschenhoek werd een burger gedood; 21 woningen, 1 klooster, 2 scholen en 1 patronaatsgebouw werden vernield, terwijl gedeeltelijk vernield of be- 380

NIMH | 1953 | | pagina 398