Geerstraat, terwijl de korpstrein aanvankelijk werd opgesteld in het Liesbosch. Te 9.00 moest deze, in verband met Franse opstellingen en het opdringen der Duitsers, worden verplaatst, waarbij een paar voertuigen door luchtbombardement werden vernield. De verdwenen kapitein, C. der 2e Comp. verscheen te 12.00 op de cp., mede delende, dat hij uit Breda kwam, waar hij had vernomen, dat alle troepen der Peel Div. te Bergen op Zoom zouden worden gereorganiseerd. Laterbleken de Franse cp. en de Franse troepen verdwenen te zijn. De B.C. besloot nu, over Etten, Sprundel, Rucphen naar de Wouwsche Plantage bij Bergen op Zoom te gaan. Op de kunstweg bij Etten, die voortdurend werd gebombardeerd, bewogen zich toen veel wanordelijk terugtrekkende troepen der Peel Div., die ge deeltelijk in de richting Roosendaal, gedeeltelijk in de richting Sprundel trokken. C.-6 G.B. vatte nu het plan op, een stelling te doen innemen in de lijn Sprundel Rucphen, met het front naar het N., om de naar het Z. trekkende troepen te be veiligen, doch hij ontdekte te Rucphen de Franse generaal weder, die zijn cp. daarheen had verlegd en had vergeten, hem te doen waarschuwen2). De generaal verzocht hem, thans stelling te nemen in de lijn Haansberg (1 km ten N. van Etten)Hoeven en op zijn bevelen te wachten. Mocht het contact verloren gaan, dan moest C.-6 G.B. zich wenden tot C.-Peel Div. Deze stelling was (volgens C.-6 G.B.) te 19.00 ingenomen en werd nog door Franse troepen versterkt; vermoedelijk is dit veel later geweest. Op 13 Mei te 2.00 trokken de Fransen opnieuw terug, zonder C.-6 G.B. in te lichten. Deze zond te ongeveer 6.00 een ordonnans naar de cp. van de Franse generaal, die niet terugkeerde en ging vervolgens te 8.00 zelf naar Rucphen, waar hij van de gemeentesecretaris vernam, dat de Fransen reeds des morgen vroeg waren vertrokken2). Bij de verlaten cp. bevonden zich veel Nederlandse militairen, weggeworpen geweren, kleding en uitrusting. C.-6 G.B. reed naar Roosendaal, waar geen militairen meer waren en volgens de burgemeester binnen enkele uren de Duitsers waren te verwachten. Daarna reed hij naar Bergen op Zoom, waar C.-2 R.I. aanwezig was, die de Nederlandse militairen naar Zeeland had doorgezonden3). 383 1) C.-6 G.B. doet het voorkomen, alsof de Fransen reeds in de middag terugtrokken. Generaal Giraud, C.- van het Vile Leger, gaf echter eerst 12 Mei te 19.00 (18.20 Ned. tijd) het bevel, dat de 25e D.I.M. moest terugtrekken en te Breda e.o. zou worden afgelost door de Groep de Beauchesne. 6 G.B. heeft zich in de avond en nacht van 12 Mei dus bevonden te midden van onderdelen van de 25e D.I.M. en van de Groep de Beauchesne. 2) Uit het genoemde boek is niet af te leiden, of de infanterie-commandant der 25e D.I.M. zijn cp. naar Rucphen heeft verlegd. Wel blijkt daaruit, dat de kolonel de Beauchesne, ten tijde van de verschuiving van de lt. troepen in de richting Breda, zijn cp. te Rucphen heeft gehad, die hij op 13 Mei in de vroege morgen verplaatste naar Korteven, ten Z. van Bergen op Zoom. 3) Deze is 13 Mei te 14.00 uit Bergen op Zoom vertrokken.

NIMH | 1953 | | pagina 401