Door deze veiligheidsbezetting waren opstellingen voorbereid, waarvan de buitenste zich bevonden op de toegangswegen te voorm. fort de Ruyter x), voorm. fort de Hel, Zevenhuizen, Stadschendijk, Werk aan de Bovensluis. Haar taak was aanvankelijk geweest, deze toegangswegen voorlopig te bezetten, totdat 3 G.B. zou zijn aangekomen en de definitieve bezetting zou hebben uitge voerd van de genoemde accessen en de rand van Willemstad. Volgens een bevel van C.-Groep Spui van 7 Mei moest de veiligheidsbezetting echter de overgangen over de Mark en Dintel te en beneden Standaarbuiten vast houden, totdat 3 G.B. zou zijn gepasseerd. Daarna zou zij onder bevel van C.-3 G.B. treden, welk bataljon de voorbereide accesafsluitingen zou bezetten. Deze hielden rekening met inundatie van het tussenterrein. Op 8 Mei besloot C.-Groep Spui, de veiligheidsbezetting op 10 Mei te doen af lossen door 11-34 R.I. en dit bataljon te belasten met de verdediging der stelling Willemstad (afgekort W.A.D.). 3 G.B. zou dan ten N. van het Hollandsch Diep worden gebruikt, doch zijn pag. en mortieren afstaan aan 11-34 R.I. Dit was een oplossing, die met grotere zekerheid een goed voorbereide bezetting van de stelling Willemstad beloofde, dan de tot nu toe geldende, waarbij 3 G.B. zich na aankomst nog geheel moest oriënteren. De bevelen voor deze aflossing zijn nog gegeven, doch de toenemende spanning op 9 Mei noodzaakte, voorlopig af te zien van de uitvoering. Er was voor de veiligheidsbezetting geen verhoogde graad van strijdvaardigheid bevolen, doch op 9 Mei te 23.00 ontving de commandant bevel van C.-Groep Spui, de Mark en de Dintel te doen bezetten te Dintelsas, bij de brug N.O. van Dintel- oord, bij de brug bij Stampersgat en bij de brug bij Standaarbuiten, teneinde de overgangen open te houden, totdat 3 G.B. de stelling zou hebben bezet. Dit was dus de uitvoering van het plan van 7 Mei. Op 10 Mei te 2.00 waren bij elk dezer bruggen geplaatst een sectie tirailleurs en een zw.mitrailleur, respectievelijk onder bevel van een dpl.sergeant, een vaandrig, een res. Ie luitenant en een vaandrig. De beide kapiteins bevonden zich bij de brug van Stampersgat. Te 4.30 werd door het Hoofd van de inundatiën op het Zuidfront van de Vg. Holland aan de chef van het inundatiestation Willemstad de opdracht verstrekt, volledig te inunderen. Hiervoor waren echter 2 a 3 etmalen nodig, zodat eerst op 13 Mei de inundatie effectief begon te worden. C.-3 G.B., die omstreeks 9.00 bij Stampersgat aankwam, ontving de gesloten enveloppe, inhoudende de bevelen voor het bezetten van de stelling. Terwijl hij met de uitvoering bezig was, bereikte hem een verzoek om hulp van C.-6 G.B., die tegenover de Duitsers bij de Moerdijkbruggen was vast gelopen. 385 J) Volgens de stafkaart: voorm. Fort. in de Sabina-Hendrikapolder.

NIMH | 1953 | | pagina 403