C.-3 G.B. beloofde hulp, zodra een compagnie te Bovensluis zou zijn aange komen, doch zover kwam het niet, want te 13.00 werd hij onder bevel van Groep Kil van het Zuidfront-Vg.Holland gesteld en moest hij de stelling verlaten en het Hollandsch Diep overtrekken. C.-Groep Spui gaf daarop te omstreeks 17.00 aan C.-1-I-39 R.I. opdracht, met zijn veiligheidsbezetting de stelling te bezetten. De uitvoering was, zoals die als voorlopige bezetting reeds voor 7 Mei was voorbereid, t.w. resp. een sectie tirail leurs en een zw. mitr. op voorm. fort de Ruyter, bij Zevenhuizen, bij Stadschendijk en bij Bovensluisde cp. van C.-le Comp. op voorm. fort de Hel, die van C.-M.C. op voorm. fort de Ruyter. Deze opstelling was te ongeveer 20.00 bezet. Op dat tijdstip nam C.-M.C. op voorm. fort de Ruyter telefonisch contact op met de Chef van de Staf van C.-Groep Spui, aan wie hij mededeelde, dat de inundaties nog niet op peil waren en dat daar door met de zwakke bezetting onvoldoende weerstand kon worden geboden. Te 21.00 verschenen Duitse vliegtuigen boven voorm. fort de Hel, die volgens C.-le Comp. parachutisten neerlieten ten N. van het fort. Bovendien was er een bericht, dat een Duits watervliegtuig rubberboten had uitgezet op het Hellegat, dat Z.W. van Willemstad een landing had plaats gehad en dat de Duitsers naar fort de Hel oprukten. C.-le Comp. beweert, dat zijn commandogroep vuur op de parachutisten heeft uitgebracht, doch in hoeverre hier sprake is van een gerucht en een schietpartij op niets, dan wel van een feitelijke luchtlanding, is niet zeker. Hij nam telefonisch contact op met de Chef Staf-Groep Spui, deelde deze mede, dat het fort wel niet te houden zou zijn en kreeg (volgens zijn verslag) toestemming om naar voorm. fort de Ruyter te gaan met zijn commandogroep, waar hij te 24.00 (volgens C.-M.C. te 22.00) aankwam. Hij deed ook de luitenant met de bezetting van Zevenhuizen e.o. op voorm. fort de Ruyter terugtrekken. Te 11 Mei 2.00 ontving C.-M.C. (naar hij mededeelt, met voorbijgaan van C.-le Comp.) opdracht van Chef Staf-Groep Spui, de stelling W.A.D. in meer teruggetrokken vorm in te nemen x). Als gevolg daarvan gaf C.-M.C. (hoewel C.-le Comp. op het voorm. fort de Ruyter was) mondelinge bevelen uit, volgens welke de bezetting werd gewijzigd, zoals hierna aangegeven. Hij zelf bleef met een sectie tirailleurs en een zw.mitr. op voorm. fort de Ruyter. C.-le Comp. keerde terug naar voorm. fort de Hel (waar geen Duitsers bleken te zijn aangekomen), welk fort nu bezet werd door de oorspronkelijke bezetting van Zevenhuizen, nl. een luitenant met een sectie tirailleurs en een zw.mitr. 386 In hoeverre de bedoeling van de Groeps C. is geweest, C.-le Comp. uit te schakelen, valt uit de voorhanden gegevens niet af te leiden. C.-M.C. beweert echter, dat zulks het geval was.

NIMH | 1953 | | pagina 404