van Bergen op Zoom, terwijl de legerkorpscommandant zich te Antwerpen bevond. Luitenant-kolonel Moslard bleek opdracht te hebben, in de bereikte opstelling nadere instructies af te wachten, die vermoedelijk een optreden tegen Moerdijk zouden inhouden. Deze beklaagde zich er over, dat Klundert vol vreemde burgers zat, die hij door de burgemeester zou doen onderzoeken en z.n. door de Nederlandse militairen zou doen arresteren; voorts zou hij alle loslopende Nederlandse militairen naar C.-M.C. doorzenden, om deze opnieuw te organiseren. In de wederzijdse uitwisseling van gegevens werd vastgesteld, dat de Peel Div. geheel uit elkaar was geslagen en dat overal kleine groepjes militairen, meestal zonder wapens, rond- zworven, waarvan velen mededeelden, in bossen bij Bergen op Zoom te moeten verzamelen, doch waarvan de meesten geen bestemming wisten. 20 R.A. bleek terug te trekken naar Schouwen en Duiveland. De gegevens van deze Nederlandse kapitein verschaften uiteindelijk de O.L.Z. enige inlichtingen omtrent het optreden der Fransen in Noord-Brabant. Te 22.00 werd C.-M.C. ontboden bij de brug, N.O. van Dinteloord, waar luitenant-kolonel Moslard hem opdracht gaf, binnen drie uur stelling te nemen bij Dintelsas, opdat het Franse detachement aldaar zou kunnen worden vrijgemaakt. De kapitein vroeg aan Chef Staf-Groep Spui, of hij deze opdracht moest uit voeren en na bevestigend antwoord ging hij daartoe over. Hij gebruikte hiervoor de bezetting van voorm. fort de Ruyter en bovendien een mitr.groep en een zw.mitr. van elders (vermoedelijk van Peeltroepen), zodat hij de beschikking had over een sectie tirailleurs van drie mitrailleur-groepen en een geweergroep en bovendien een sectie zw.mitr. van twee stukken onder een sergeant majoor. Zonder C.-le Comp. in te lichten, verplaatste hij zich met twee, reeds eerder gevorderde, auto's en een auto met burgerchauffeur, afkomstig uit de Peel. Op 13 Mei te 6.10 deed hij op bevel van luitenant-kolonel Moslard de brug springen, hetgeen slechts half gelukte en te 11.00 van die dag ontving hij het volgende schriftelijke bevel: C.-M.C. vorderde te Dinteloord nog drie auto's. De Fransen namen de Peel-auto mede, waarvoor hij een andere auto in beslag nam, die zonder kenteken daar stond, 388 Par ordre du lieutenant-colonel Moslard, le capitaine Isaac abandonnera les positions des Forts Sabina, de Hel et les autres. II se repliera sur Steenbergen avec tous les élements avec mission: défendre les sorties Est et Ouest de la ville, le plus longtemps possible. En cas d'attaque ennemie trop forte, il se repliera sur Bergen op Zoom oü il trouvera le contact avec le Lt.Col. Moslard. II adressera un compte-rendu au Lt.Col. Moslard, Commandant le 12e G.RD.I., a Bergen op Zoom. Pour le Lt.Col. Moslard, L'officier adjoint w.g. Onleesbaar.

NIMH | 1953 | | pagina 406