de Fransen van de grote weg werden weggezonden. Zij zijn in een boerderij gaan legeren, in handen van de Duitsers gevallen en naar een gevangenenkamp te St. Oedenrode gevoerd. Eén dezer luitenants was de oudste luitenant van 4-G.B.J. uit Goirle, die bij Zundert zijn compagnie was kwijtgeraakt en naar Bergen op Zoom was getrokken (zie blz. 369). De zw.mitr. waren onder bevel van de sergeant majoor in twee auto's uit de stelling aan de Huijbergsche Baan langs een zandweg weggereden. Een der auto's reed in een sloot en kantelde, waarna de inzittenden nog te zamen met Fransen stelling hebben genomen bij de nadering van Duitse troepen. Hierbij sneuyelde de sergeant-majoor, terwijl de overigen werden gevangen genomen. De andere auto, die was doorgereden, kwam terecht te Berendrecht en vond al daar de C.C. terug. In de stelling Willemstad heeft zich het volgende afgespeeld. C.-le Comp. had bij geruchte vernomen, dat zijn collega zich bij de Fransen had aangesloten. Op 13 Mei te 10.00 kwam een gemotoriseerde Franse afdeling verband opnemen, waarvan de C. nog zeer optimistisch was en mededeelde, dat hij spoedig de ver laten Nederlandse opstellingen zou doen bezetten. In de namiddag vernam C.-le Comp., dat te Noordschans (2 km ten N. van Klundert) Duitse patrouilles waren aangekomen en dat Klundert en Oudenbosch door de Duitsers waren bezet (zie bij 6 G.B.). Op 14 Mei kwamen 6 a 10 Duitse pantserwagen uit O.richting voor Willem stad. Daar deze oranjedoeken voerden heerste aanvankelijk onzekerheid, doch daarna ontstond een vuurgevecht. De pantserwagens draaiden af naar het zuiden en kwamen uit niet verwachte richting vóór het voorm. fort de Hel. De aldaar het bevel voerende luitenant achtte tegenstand nutteloos en gaf zich over en hem werd door de Duitsers opgedragen, telefonisch aan C.-le Comp. mede te delen, dat hij twee uur tijd kreeg om zich over te geven en dat bij weigering Willemstad zou worden gebombardeerd. C.-le Comp. ontving dit bericht te 10.30 en besloot te 11.30 tot overgave, waartoe hij zich naar fort de Hel begaf. Vóórdat de Duitsers daarna te Willemstad aankwamen, waren er velen van de bezetting met bootjes naar Numansdorp uitgeweken. C.-le Comp. zelf werd naar Oudenbosch overgebracht en in de nacht naar Rot terdam vervoerd, waar hij tot 24 Mei werd gevangen gehouden. 390 1) Dit was het herkenningsteken voor Duitse vliegers.

NIMH | 1953 | | pagina 408