7. Ie Divisie Kon. marechaussee De le Divisie Kon. marechaussee moest volgens haar oorlogsbestemming in Waalwijk verzamelen, waarop ook afdelingen van de 2e Divisie zouden terug trekken. De staf van de divisie was 10 Mei ongeveer 9.00 aldaar aanwezig, waar de commandant zich onder bevel stelde van C.-III L.K. In de loop van de dag kwamen brigades uit de verschillende districten aan en werden de paarden naar Gorinchem gezonden. Te 18.45 vernam de divisiecommandant van de majoor van District Breda, dat in Zeeland Franse troepen waren aangekomen en dat te Brasschaet bij Antwerpen Franse gemotoriseerde troepen waren aangekomen met bestemming Nederland. Hoewel de bestemming van de divisie 's-Gravenhage was, werd daarop door C.-III L.K. bevolen, dat moest worden teruggetrokken op Breda, ten einde de Fransen behulpzaam te zijn bij het doortrekken. Te 21.15 werd afgemarcheerd naar Breda, waar de divisie 0.30 aankwam en in de omgeving van de marechausseekazerne te Princenhage legerde. Op het districtsbureau aldaar bevonden zich 4 Franse officieren, die herstel verzochten van de rijksweg BredaZundert voor hun gemotoriseerde afdelingen. Hiervoor werd de bemiddeling van de burgemeester van Breda ingeroepen. De districtscommandant te Princenhage heeft de Franse luitenant-kolonel Lestoquoi door de bossen een weg doen wijzen naar het gemeentehuis te Breda, waarbij de hindernissen werden omtrokken. Hij miste een bespreking met C.-Peel Div. bij de O.uitgang van Breda, daar deze op het afgesproken tijdstip daar niet aanwezig was (zie blz. 268). Van C.-III L.K. werd nog bericht ontvangen, dat de bruggen bij Moerdijk in Duitse handen waren, doch daarna was de verbinding verbroken. Na overleg met de Fransen werd de divisie verplaatst naar Roosendaal, waar zij te 10.00 aankwam, om te 11.00 verplaatst te worden naar Hoogerheide (zie bij bewakingsdetachement hulpvliegveld Woensdrecht). Slechts de in west-Noord- Brabant aanwezige brigades waren nog op hun standplaatsen, doch behalve die te Willemstad en Moerdijk werden ook deze geconcentreerd bij Hoogerheide. Na herhaalde telefonische gesprekken met de Inspecteur der Kon. marechaussee te 's-Gravenhage gaf deze opdracht, met de divisie naar een door de C.Z. te be palen plaats in Zeeland te gaan, vanwaar de divisie dan zodra dit mogelijk was, naar 's-Gravenhage zou vertrekken. Waarom nu niet over Zuid-Beveland naar Walcheren werd gereden, is niet duidelijk. De divisiecommandant vorderde auto-bussen, verdeelde de divisie in drie afdelingen, elk onder bevel van een kapitein en begaf zich daarmede 12 Mei ongeveer 8.00 naar Antwerpen, waar in de nacht van 12 op 13 Mei de Schelde door de tunnel werd gepasseerd en gereden naar Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen, 391

NIMH | 1953 | | pagina 409