waar de divisie op 12 Mei 24.00 aankwam en zich onder bevel van de Commandant in Zeeland stelde. Indien C.-Peel Div. geweten had, dat er enige honderden marechaussees, onder leiding van beroepsofficieren, te Waalwijk en daarna te Breda verzameld waren, zou hij daarvan ongetwijfeld een uitermate nuttig gebruik hebben kunnen maken voor het in goede banen leiden van de terugtocht van zijn troepen, het opvangen van zwervende detachementen, alleen trekkende militairen e.d. Thans verdwenen deze marechaussees van het strijdtoneel in Noord-Brabant, zonder dat van dit militaire politieapparaat gebruik werd gemaakt. 8. Luchtwachtgroepen 's-Hertogenbosch en Breda Op 10 Mei zijn de luchtwachtposten in Noord-Limburg met de troepen der Peel Div. teruggetrokken en zijn op bevel van de C.- V.L.S. Korps luchtwacht dienst nieuwe luchtwachtposten betrokken te Oirschot en Hilvarenbeek. Van de luchtwachtposten Helden, Echt en Weert kwam het personeel te 's-Her togenbosch aan, evenals later van de luchtwachtpost Oss (Groep Utrecht). De C. van de Groep nam voorbereidende maatregelen voor een eventuele ver plaatsing. Toen de terugtocht van de Peel Div. op de Zuid-Willemsvaart was bevolen en nadat overleg was gepleegd met C.-Peel Div. en met het korpsbureau te 's-Gravenhage, besloot de Groeps C. terug te trekken op Breda, waaraan uit voering werd gegeven te 3.00 met 5 auto's. Op dat ogenblik waren de posten te Helmond, Eindhoven, Boxtel, Veghel en Reusel nog intact. Breda werd te 5.00 bereikt en het personeel werd ingekwartierd. In de loop van de morgen van 11 Mei werd op het groepsbureau te Breda (waar mede contact was opgenomen) bericht van de gemeentesecretaris ontvangen, dat parachutetroepen de stad naderden. Zowel de Groep 's-Hertogenbosch als de Groep Breda verlieten daarop Breda, de eerste naar Rijsbergen, de tweede naar Zundert. De Groeps C. Breda keerde in de namiddag van 11 Mei weder naar Breda terug, daar hij vernomen had, dat de berichten niet juist waren en hij passeerde Rijsbergen, waar de Groep 's-Hertogenbosch zich eveneens reeds gereed maakte voor een terugkeer naar Breda. Deze laatste Groep had in Rijsbergen een luchtaanval mede gemaakt, en de C. besloot, nu, naar Breda terug te keren. In de avond kwamen bij het Groepsbureau van de Groep 's-Hertogenbosch, behalve het reeds van verschillende posten aanwezige personeel, meer luchtwacht posten te Breda aan, zodat ten slotte een belangrijk deel van deze Groep (en tevens van de post Oss van de Groep Utrecht) te Breda verzameld was. Op 12 Mei werd Breda, in verband met de door de Fransen bevolen evacuatie 392

NIMH | 1953 | | pagina 410