b. DE OPMARS VAN DE DUITSE TROEPEN OP 12 MEI E.V.D. In Hoofdstuk IV werd de Duitse opmars beschreven tot aan het einde van 11 Mei. Bij het 18e Leger was toen door het XXVIe A.K. een bruggenhoofd vermees- terd van Heeswijk tot het Wilhelminakanaal en waren verkenningen vooruit, die contact met Franse troepen bij Tilburg hadden. Bij het 6e Leger was het IXe A.K. opgerukt tot de lijn Eindhoven, Eersel, Westerhoven, Borkel, Hamont, terwijl het Xle A.K. ten Z. daarvan het Schelde- Maaskanaal reeds bij en Z. van Bocholt ruimschoots had overschreden. Het verloop van de opmars op 12 Mei was nu als volgt: 18e Leger XXVIe A.K. C.-XXVIe A.K. schreef in zijn beoordeling van de toestand op 11 Mei te 21.00. Het korpsbevel, waarvan op blz. 282 e.v. een uittreksel is gegeven, bleef dus van kracht en de 9e Pz.Div. moest de verbinding met de Moerdijk tot stand bren gen en over Tilburg en Breda oprukken, teneinde zich in het bezit van het gebied rond Roosendaal te stellen. De S.S. V.Div., die onder bevel was gesteld van C.-XXVIe A.K., kreeg 11 Mei 1.40 (tijdstip van uitgifte; middernacht Ned.tijd) het volgende bevel 394 (Zie schets/kaarten Nrs. 15, 16, 17, 18) Door verlaat afmarcheren van de 9 Pz.Div. en langdurige onderbrekingen van de oorlogsbrug te Gennep ontstonden vertragingen, die met het oog op het snelle bereiken van de Moerdijk ongewenst zijn. Desniettegenstaande een voortdurend streven, het resultaat bij Mill door vooruit stoten van de 9 Pz.Div. zo veel mogelijk uit te buiten. Onverwacht talrijke versperringen en brugvernielingen, ook in het achterland van de Peelstelling. Een opmars van gemotoriseerde verbanden uit Antwerpen naar Tilburg en Breda komt niet verrassend. De hoop bestaat, dat het tot nu toe beproefd gebleken Kampfgeschwader 4 deze ophoudt, zodat de verwachting blijft bestaan, de verbinding met Moerdijk nog op 12 Mei tot stand te brengen. Zorg voor de ontwarring van verkeersopstoppingen. De leiding van voren door talrijke ordonnans officieren en radio gelukt buiten verwachting goed. De vijand is niet meer volledig in staat tot weerstand bieden. Het verwachte gesloten ingrijpen van de Hollandse lichte divisie is niet uitgevoerd. Indruk, dat geen geregelde leiding bij de vijand is te verwachten. Geen volledig korpsbevel. 1. S.S.V.Div. overschrijdt, over Calcar, Kleef, Kranenburg en Uden, Goch, Kessel oprukkend, op 11 Mei 14.00 (d.i. 12,20 Ned. tijd) met de hoofden de 8 tons brug bij Mook en de lótons brug bij Gennep. De divisie bereikt dan, zo snel mogelijk, achter de 9e Pz.Div. volgende, het gebied om Tilburg. Het Gen.Kdo.2) verwacht, dat de Div. dit gebied op zijn laatst 20.00 (d.i. 18.20 Ned. tijd) bereikt. Slechts het voornaamste is overgenomen. 2) Bedoeld wordt de Legerkorps C.

NIMH | 1953 | | pagina 412