ingesloten en de Franse troepen ten Z. en Z.O. daarvan op Antwerpen terug gedrongen. Het was deze Standarte, die bij de Huijbergsche Baan delen van het detache ment van C.-27 R.I., waarbij zich o.m. groepen uit de stelling Willemstad be vonden, gevangen nam. In het korpsbevel voor 15 Mei werd medegedeeld, dat de Nederlandse Opper bevelhebber het neerleggen der wapens had bevolen, met uitzondering van Zeeland. De Standarte Grosz Deutschland, versterkt met artillerie, pioniers enz. werd aangewezen om, indien een eis tot het neerleggen der wapens in Zeeland niet werd ingewilligd, op 15 Mei 8.15 de aanval in te zetten op Zuid-Beveland en over Goes op Middelburg door te stoten. Deze aanval wordt behandeld inDe strijd in Zeeland De Standarte Grosz Deutschland werd tegenover Antwerpen afgelost door de Standarte Germania. Op 15 Mei werden de 225e en de 208e Div. onder bevel van C.-XXVIe A.K. gesteld en op de volgende dagen had, zoals schets/kaart nr. 18 aantoont, een her groepering plaats, waarbij de drie Inf. Divn. naast elkaar werden geplaatst, met delen van de S.S. V. Div. op de westvleugel en de aanval op de Vg. Antwerpen werd voorbereid, die in de avond van 17 Mei leidde tot doorbreking van het N.O. front daarvan. Intussen was op 16 Mei een afzonderlijke groep aangewezen voor de vermeeste ring van Tholen, welke gevechtshandeling eveneens wordt beschreven in: De strijd om Zeeland. c. DE STRIJD VAN DE FRANSE TROEPEN OP 12 MEI E.V.D. In de morgen van 12 Mei was de toestand bij de Fransen als volgt: Lichte troepen Van de le D.L.M. was de 2e B.L.M. ontwikkeld van Reusel tot Tilburg. Hiervan bevond zich 6 R.C. te Tilburg en zuidelijk daarvan aan het Wilhelmina- kanaal, 4 R.D.P. met het He Bat. in de omgeving van Diessen, het Ille Bat. in de omgeving van Lage- en Hooge Mierde en het Ie Bat. in reserve te Beerse, 6 km ten W. van Turnhout. De artillerie stond opgesteld met één Afd. bij Esbeek (steun aan II-4 R.D.P.) en een Afd. achter III-4 R.D.P. De feitelijke bevelhebber van deze brigade, kolonel de Beauchesne, was, zoals uit vorige hoofdstukken is gebleken, van dit commando ontheven en trad op als 398 (Zie schets/kaarten Nrs. 15, 16, 17 en 18) x) Hoofdstuk III/Deel 6. De Strijd in Zeeland, Mei 1940.

NIMH | 1953 | | pagina 416