werd de evacuatie van de burgerbevolking bevolen, die een dramatische oorlogs gebeurtenis is geworden (zie Hoofdstuk VI). Te Breda bevond zich, behalve 38 R.I., nog de majoor Michon met een deel van zijn detachement, dat op 11 Mei uit Zevenbergschenhoek was teruggetrokken en aan wie het niet was gelukt, zijn eigen regiment weder te bereiken en die toen een taak bij 111-38 R.I. kreeg. Verloop der gebeurtenissen Op 11 Mei had de aanraking met de vijand zich beperkt tot die bij Moerdijk en de ontmoetingen van de verkenningsorganen bij St. Michielsgestel en Moergestel. Op 12 Mei rukte, zoals onder b is beschreven, de noordelijke colonne van de Duitse 9e Pz.Div. voor het front van de Groupement Lestoquoi langs naar Moerdijk terwijl de Z.colonne van die divisie op Tilburg aanviel, waar zich de 5e G.R.D.I. (van Gr. Lestoquoi) bevond, vermengd met delen van het 6e R.C. De Gr. Lestoquoi werd teruggenomen op de lijn ChaamBaarle-Nassau, later naar de lijn Baarle-NassauRavels. 6e R.C., verzwakt met het detachement van majoor Michon, week met een klein deel uit in de richting Breda, welk deel bij Rijen weerstand bood, waar een goede wegversperring was gemaakten waar het werd versterkt met het detachement van luitenant Martin van de 5e G.R.D.I. uit Breda, dat te zamen met het detache ment van majoor Michon tegen de Moerdijk was opgetreden en door een lucht bombardement op Zevenbergschenhoek daarvan was gescheiden. Het gros van het regiment week terug op Poppel, waardoor de linker vleugel van het 4e R.D.P. open kwam. Kolonel Dario verplaatste zijn cp. van Gilze naar Meerle (3 km ten Z. van Strij- beek). Hij moest zijn weg kiezen over Breda, waar hij contact had met majoor Michon, wiens indeling bij 38 R.I. hij goedkeurde. Te Meerle aankomende, bleek zijn cp. inmiddels naar Wortel te zijn verplaatst en was het nodig gebleken, alle beschikbare delen van zijn verspreide regiment naar Poppel te zenden ter be scherming van de noordvleugel van het 4e R.D.P. Ook majoor Michon kreeg daartoe opdracht, doch doordat hij zich eerst moest los maken van 38 R.I., daarna vastliep op hindernissen en moerassen, kon hij Poppel niet bereiken, zodat hij zich maar weer aansloot bij 38 R.I. Het 4e R.D.P. werd in de namiddag van 12 Mei op het gehele front aangevallen door de Duitse S.S.V.Div. en 56e I. Div. en moest het reservebataljon in voorste lijn brengen. Er werden hevige gevechten geleverd bij Lage Mierde en bij Diessen, waarbij de toestand uiterst moeilijk werd. De R.C. ontving echter te 17.00 opdracht, 401 1) Deze werd door het Peeldetachement genietroepen uitgevoerd zie blz. 331.

NIMH | 1953 | | pagina 419