zou worden gevestigd en de 2e G.R.D.I. moest zich, eveneens met de cp. te Etten, tussen deze plaats en Breda opstellen 1). Kolonel de Beauchesne zou zijn cp. vestigen te Rucphen, doch hoe laat hij daar aankwam, is niet bekend. Op dit tijdstip verscheen een gemotoriseerde Duitse colonne voor Standaar- buiten, bezet door een groep van de 27e G.R.D.I. Het gelukte, ondanks herhaalde pogingen, (waarbij een Nederlands en een Frans soldaat zwaar werden gewond) niet, de lading van de brug tot ontploffing te brengen, doch een dapper maréchal de logis (sergeant -majoor) wist onder vuur de brug open te draaien, waarna het mechanisme onbruikbaar werd geschoten met een kanon van 2,5 cm. Van 38 R.I. konden het Ie Bat. te Ginneken en het He Bat., in reserve bij het Liesbosch, zonder moeilijkheden worden los gemaakt, doch het Ille Bat. geraakte in moeilijkheden, daar het verspreid stond in Breda, waar in de vroege morgen van 13 Mei de Duitsers reeds waren geïnfiltreerd, terwijl zij ten Z. van Breda de weg BredaAntwerpen hadden bereikt en de Franse verbindingen haperden. Het was een moeilijke taak, het los maken door de lichte troepen te doen beveiligen. Er bevonden zich te Breda, zoals is gebleken, delen van 6e R.C., gedeeltelijk uit Tilburg daarop teruggetrokken, gedeeltelijk behorende tot het detachement van majoor Michon; voorts een deel van een Esk. van het 4e R.D.P. en het detache ment van de 5e G.R.C.A., onder bevel van luitenant Martin, dat bij Rijen een deel van 6e R.C. had bijgestaan en daarmede was teruggetrokken op Breda. Ten slotte bevonden zich te en bij Breda delen van 2e G.R.D.I. (luitenant-kolonel d'Astafort) en van 27e G.R.D.I. (beide van de Gr. de Beauchesne). Kolonel de Beauchesne kwam zelf naar Breda, om regelend op te treden en stelde al deze lichte troepen onder bevel van luitenant-kolonel d'Astafort, zodat hij nu nog met twee subgroepen te maken had, nl. de Gr. Moslard en de Gr. d'Astafort. Hoewel enkele delen van 11-38 R.I. het terugtochtsbevel niet ontvingen en andere bij aankomst op het verzamelpunt Etten hun auto's reeds vertrokken vonden, zodat zij moesten marcheren, gelukte het toch, het gros van III-38 R.I. los te maken. Nadat met het ochtendkrieken van 13 Mei de strijd tegen de 9e Pz.Div. in de oostrand van Breda was begonnen, ontving luitenant-kolonel d'Astafort te 4.50 bevel, de terugtocht naar Etten te dekken, hetgeen duurde tot 8.30. De vijand, die uit Z.richting aanviel, werd twee uur lang opgehouden door het detachement van het 6e R.C., onder bevel van majoor Michon. Het verlaten van Breda gelukte, doch met verlies van het detachement van luitenant Martin. Deze bevond zich, na ter beschikking te zijn gesteld van 111-38 403 Te midden van de 27e en 2e G.R.D.I. bewoog zich 6 G.B.

NIMH | 1953 | | pagina 421