R.I., midden in Breda, waar hij van de B.C. bevel ontving terug te trekken, doch geen terugtochtsrichting wist en aarzelde met de uitvoering. Toen hij aan het eind van de morgen, te zamen met enige achtergebleven groepen van 111-38 R.I. daartoe overging, was het te laat, daar de Duitsers reeds de W.uitgangen van Breda hadden afgesloten. Pogingen, zich door te slaan, mislukten en de kleine groep bleef de gehele 13e Mei ingesloten in een huizengroep. Gedurende de nacht van 13 op 14 Mei trachtte de luitenant, na vernieling van zijn pantserauto's, zich met de gewonden en de munitie door de Duitse afdelingen heen te slaan, doch op nog geen 5 km van Breda viel hij in handen van de vijand. De Gr. d'Astafort voerde de gehele dag met grote behendigheid het vertragende gevecht in de vierhoek Oud-Gastel, Etten, weg naar Rijsbergen, Schijf, Roosen daal. Aangezien de Gr. Lestoquoi naar het Z. was uitgeweken, bestond er ter hoogte van Strijbeek en Zundert de mogelijkheid voor de Duitsers, naar het W. door te dringen, waarvan zij gebruik maakten. De cp. van de luitenant-kolonel d'Astafort te Rucphen werd daardoor uit Z. richting bedreigd, doch een kleine groep van het detachement Michon zag kans, van 12.3016.30 bij een vernielde brug over de Turfvaart de vijand op te houden. Kolonel de Beauchesne verplaatst in de vroege morgen van 13 Mei zijn cp. van Rucphen weder naar Korteven, Z. van Bergen op Zoom. Intussen had de Gr. Moslard de Mark en Dintel vastgehouden, zonder dat er goede verbinding met de Gr. d'Astafort bestond. Nadat in de nacht van 12/13 Mei bij Standaarbuiten de poging van de vijand, om de Mark te overschrijden, was verhinderd, verschenen te 7.00 bij Oudenbosch enige pantserwagens, die met verliezen werden afgewezen, doch kort daarna werden gevolgd door sterke ge pantserde Duitse strijdkrachten 1). Te 9.00 nam luitenant-kolonel Moslard het detachement Isaacs terug op Steenbergen, terwijl hij de detachementen van Stampersgat, Standaarbuiten en Oudenbosch bevel gaf, te verzamelen te Oud-Gastel, welke bewegingen werden uitgevoerd. Het detachement Isaacs bezette Steenbergen te 13.00. Aan het eind van de middag van 13 Mei bevond de Gr. d'Astafort zich met 27e G.R.D.I. bij Roosendaal, terwijl de Gr. Moslard terugging op Kruisland, zodat bij het invallen van de duisternis het front liep van Steenbergen over Kruisland, noord langs Roosendaal naar Rucphen, terwijl vóór middernacht de gehele Groupe- ment de Beauchesne zich bevond tussen Roosendaal en Bergen op Zoom. Te Steenbergen was te 17.00 luitenant-kolonel Moslard tijdens een bezoek aan kapitein Isaacs bij een luchtaanval gewond en werd, zoals reeds onder a is mede gedeeld, Steenbergen verlaten. 404 6 G.B. is hieraan ternauwernood ontkomen.

NIMH | 1953 | | pagina 422