Onmiddellijk na aankomst ontstond een gevecht met delen van de S.S. Stan darte Grosz Deutschland, dat tot 9.00 duurde. In die tijd richtte de 27e G.R.D.I. zich ten W. van Huij bergen, op de weg naar Hoogerheide, ter verdediging in. Ten Z. van Huijbergen bevond zich een compagnie van het 38e R.I., terwijl ten O. van Huijbergen in de bossen eveneens delen van dit regiment hadden stelling genomen. Het bataljon van het 92e R.I. is niet te Korteven aangekomen; na uitlading, bij het aanbreken van de dag, te Kapellen, ontmoette het de Duitsers tussen Putte en Hoogerheide, waarna het niet verder kwam. Te 9.00 trokken de 2e en 27e G.R.D.I. op Hoogerheide en Ossendrecht terug in gevechten, waarbij het terrein voet voor voet werd verdedigd en de Duitsers drongen door naar Woensdrechtx) en de bezetting van Bergen op Zoom werd geheel ingesloten. Luitenant-kolonel d'Astafort, in gevecht bij Hoogerheide, heeft getracht, ver binding met majoor Michon te Bergen op Zoom te krijgen, om hem te waarschuwen voor het dreigende gevaar van afsnijding, doch, daar de Duitsers Woensdrecht reeds hadden bezet, bleek dit onmogelijk. Zijn beide G.R.D.I. nam hij terug naar Zandvliet. Majoor Michon, die in de morgen drie pogingen had gedaan, om verbinding met zijn chef en het verzwakte bataljon te Korteven te krijgen, was achtereenvolgens tot de ontdekking gekomen, dat de cp. van kolonel de Beauchesne reeds te 3.00 in de morgen naar het Z. was verplaatst, dat er geen bataljon bij Korteven was, dat er geen Nederlands bataljon was, om de verbinding met Huijbergen te bewerk stelligen en ten slotte, dat de Duitsers hem hadden afgesneden. Onder steeds nauwere insluiting van alle zijden heeft hij de gehele 14e Mei stand gehouden en na het invallen van de duisternis getracht, de enige kans om weg te komen, te benutten, nl. in kleine groepen tussen de Duitsers doorglippen. Deze poging heeft gefaald; alle groepen zijn vroeger of later in handen van de Duitsers gevallen. Het Franse front strekte zich nu uit van Zandvliet over Putschestraat, Achter broek naar Wuustwezel, verdeeld over steunpunten, die in hoofdzaak op de wegen naar Antwerpen waren aangelegd. Hiertegen deden de Duitsers een stoot tussen Wuustwezel en Achterbroek, die werd afgewezen. Intussen waren de gebeurtenissen aan de Maas tussen Namen en Sedan oor zaak, dat het Vile Leger geheel ten W. van Antwerpen moest worden teruggeno- 406 Zoals in Hoofdstuk IV is medegedeeld, was C.-27 R.I. bij het aanbreken van de dag vertrokken met zijn detachement, toen hij geen verbinding met de kolonel de Beauchesne kon krijgen en meende, dat de Fransen waren vertrokken.

NIMH | 1953 | | pagina 424