Voorts, dat C.-27 R.I. en vele anderen, die wisten, dat verzameld moest worden te Roosendaal, dit niet uitvoerden, omdat Roosendaal werd gebombardeerd, daar branden woedden en het gerucht zich verspreidde, dat het aldaar on houdbaar was, terwijl degenen die wel te Roosendaal aankwamen, werden door gezonden naar Bergen op Zoom, toen geen contact met C.-Peel Div. kon worden verkregen. Verder was een oorzaak, dat de C. van het stafkwartier van C.-Peel Div., nadat hij er niet in geslaagd was, contact met C.-Peel Div. te verkrijgen in verband met luchtbombardementen, het stafkwartier verplaatste van Princenhage naar Bergen op Zoom en eigenmachtig aan verschillende troepenonderdelen, die zich te Princenhage kwamen melden, opdracht deed geven, te Bergen op Zoom te verzamelen. Tenslotte was een oorzaak, dat Franse troepen, over Roosendaal op mars, aanwijzingen hebben gegeven, terug te trekken op Antwerpen. Toen ook in Bergen op Zoom elk spoor van C.-Peel Div. ontbrak, zijn eerst door de C. van het St.K., daarna door de oudste Vak C., na overleg met de C.Z. in Middelburg, de te Bergen op Zoom aankomende troepen naar Zeeland doorge zonden. Een aantal terugtrekkende groepen heeft zich, bij gebrek aan enigerlei aanwijzing of bevel, begeven hetzij naar de Vg.Holland, hetzij naar de Zeeuwse eilanden, hetzij naar België. Op 12 en 13 Mei en gedeeltelijk op 14 Mei trokken dus van Breda talloze onder delen in verschillende richtingen door Noord-Brabant, die een weinig verheffend schouwspel boden. Die terugtrekkende troepen waren voor een deel ongewapend en steeds van wisselende samenstelling. Het is niet juist, zoals door velen werd beweerd, dat er zich daarbij geen officieren bevonden. Van talloze officieren is bekend, dat zij voortdurend groepen verzamelden en daarmede verder trokken, doch nu eens raakten deze uit elkaar, zodat er slechts enkelen over bleven, dan weer groeide een afdeling sterk aan. Vooral de goede en flink optredende commandanten vorm den toevluchten voor de zwervenden. Het is niet mogelijk, de zwerftochten van alle onderdelen volledig te beschrijven, omdat daarvoor niet de volledige gegevens beschikbaar zijn. Echter zal, aansluiten de aan hetgeen in Hoofdstuk IV werd medegdeeld, getracht worden, een beeld te geven van de lotgevallen van de terugtrekkende troepen. De terugvloeiende troepen zijn terechtgekomen in de Vg.Holland, via Tholen op Schouwen, via Zuid-Beveland op Walcheren en via België in Zeeuwsch- Vlaanderen. Van de in Zeeuwsch-Vlaanderen aangekomen troepen zijn delen nog doorgezonden naar Walcheren, totdat dit vervoer niet meer mogelijk was. Om gekeerd is op Walcheren een begin gemaakt met het afvoeren naar Zeeuwsch- 410

NIMH | 1953 | | pagina 428