gereden, wat de nieuw aankomenden niet wisten. Deze verlieten Bergen op Zoom en trokken, volgens aanwijzing van het Hoofd van de motordienst (een majoor en de hoogste in rang) via Halsteren naar de brug bij Tholen, waar door een ver sperring en de aangebrachte springlading de brug niet kon worden gebruikt. De majoor wenste nu, dat de auto's zouden worden achtergelaten en te voet ver der zou worden getrokken. Het merendeel der officieren weigerde dit en keer de naar Bergen op Zoom terug, waar zij de reeds aangekomen kapitein ten slotte vonden (9.00). In Bergen op Zoom bleek de officieren van de staf eerst duidelijk, dat de Peel- Div. volkomen op de terugtocht was, want er begonnen officieren en ongeordende afdelingen samen te stromen, waarvan een deel ongewapend was en sommigen zelfs in burgerkleding. Franse troepen daarentegen rukten in de richting Roosendaal op. De kapitein nam telefonisch verband op met het Co. Zeeland en stelde voor, de troepen op Middelburg te dirigeren, hetgeen werd goedgekeurd. De afmars begon op 12 Mei te 1.00, op welk tijdstip ongeveer C.-Vak Asten (C.-30 R.I.) te Bergen op Zoom aankwam. Zoals werd medegedeeld, had C.-30 R.I. zich op te Tilburg ontvangen aanwij zingen naar Rijen begeven, zonder er in geslaagd te zijn, contact met zijn chef te verkrijgen en ook van Rijen uit tevergeefs getracht, dat contact te herstellen. Hij was op 12 Mei over Breda en Roosendaal naar Bergen op Zoom gegaan, waar hij na veel oponthoud aankwam. Hij vertrok te 16.00 met zijn staf en te zamen met de staf van de Peel Div. naar Middelburg, zonder dat officieren werden achtergelaten, om de nog aan komenden op te vangen en door te zenden en zonder dat enig contact met Franse troepen was opgenomen. Toen in de avond van 12 Mei C.-II-2 R.I. te Bergen op Zoom aankwam, was er geen officier aanwezig en op verzoek van de politie nam deze het militaire com- ando op zich en zond hij de te Bergen op Zoom aankomende troepen door naar Middelburg. Uit het verslag van de C. van het bewakingsdetachement op het vliegveld Woensdrecht blijkt, dat deze op 12 Mei uit de te Bergen op Zoom aankomende troepen 2 officieren met 80 onderofficieren, korporaals en manschappen ter ver sterking van zijn detachement heeft gekregen. In de late avond moest C.-II-2 R.I. nog 400 man onderbrengen, die op 13 Mei zijn doorgezonden, waarna hij zelf op 13 Mei te 10.00 vertrok en over Antwerpen naar Zeeuwsch-Vlaanderen reed. Uit een verslag van de militaire scheepvaartagent te Bergen op Zoom blijkt, dat deze voor vervoer per schip heeft beschikbaar gesteld, op verzoek van de wd.C.- Peel Div. op 12 Mei een motorschip en op verzoek van C.-II-2 R.I. op 13 Mei een 412

NIMH | 1953 | | pagina 430