motorschip, met welke schepen personeel, materieel en treinen zijn vervoerd naar Middelburg. Er heerste te Bergen op Zoom, niet het minst onder de Fransen, de parachutisten en 5e colonne-psychose, hetgeen nog tot talrijke patrouilles en huiszoekingen heeft geleid, o.a. door onderdelen, onder bevel van C.-27 R.I., die nog later aankwamen. De oorlogsgebeurtenissen, in het bijzonder de snelle opmars van de Duitsers, waarvan de ware toedracht de Nederlandse zwervende troepen ontging, deden hun invloed vanzelfsprekend gelden op de handelingen der verschillende comman danten. De geruchten over het naderen van de Duitsers waren steeds op de wer kelijke gebeurtenissen vooruit. Toen C.-II-2 R.I. in de morgen van 13 Mei vertrok, was de grote stroom van de op Bergen op Zoom teruggevloeide troepen wel voorbij, doch enkele groepen kwamen daarna nog aan. Daaronder moet in de eerste plaats genoemd worden C.-Vak Bakel (C.-27 R.I.), die op 13 Mei in de loop van de morgen met een detachement aankwam. Deze had, zoals eerder is vermeld, te Seppe verzameld de staf van 27 R.I., C.-III-27 R.I. met een detachement, C.-III-26 R.I. met enige officieren en een kleine groep van dat bataljon, een aantal officieren van 27 R.I. en ongeveer 300 man Toen hij er niet in slaagde, contact met C.-Peel Div. of met zijn B.Cn. te ver krijgen, had hij in de vroege morgen van 13 Mei besloten, naar Tholen te gaan; van een verzameling te Bergen op Zoom had hem geen enkel gerucht bereikt. Hij was met zijn detachement bij Oud Vossemeer aangekomen, doch had het veer niet meer over gekund en was enige uren te Nieuw Vossemeer gebleven, waar hem door middel van een kapitein uit Tholen de opdracht van de C.Z. bereikt had, om zich naar Middelburg te begeven. Daarop had hij een vrachtauto met rijwielen gevorderd en zijn detachement sprongsgewijze naar het Z. verplaatst, eerst naar Bergen op Zoom. In Bergen op Zoom heeft hij nog maatregelen tegen parachutisten doen nemen en ook heeft hij door de militaire scheepvaartagent scheepsruimte doen gereed maken voor vervoer van 500 a 600 man, doch hiervan is niet meer gebruik gemaakt. Na zich op weg te hebben begeven naar het Z., werd hij op 13 Mei te 12.00 bij Mattenburg (Z. van Bergen op Zoom) aangehouden door de Franse kolonel de Beauchesne, die hem mededeelde, dat er nog een troep van 300 man aanwezig was en hem verzocht, hulp te verlenen en stelling te nemen tussen de door de Fransen te bezetten steunpunten Bergen op Zoom en Huijbergen. C.-27 R.I. pleegde telefonisch overleg met het Co. Zeeland en ontving toe stemming, aan het verzoek te voldoen. Kort daarna verschenen de groepen tirailleurs en stukken zw.mitr. van 1-39 R.I., die uit Steenbergen op Bergen op Zoom waren teruggetrokken en waren door gezonden; zij werden aangehouden en onder bevel van C.-27 R.I. ingezet. 413

NIMH | 1953 | | pagina 431