Er zal thans worden medegedeeld, hoe deze opdracht werd uitgevoerd. De toestand van de Fransen en het doel van de opstelling van het detachement- 27 R.I. bleken reeds uit de blz. 405. C.-27 R.I. zou aanvankelijk stelling nemen aan de Zoom, hetgeen dan later is gewijzigd in de Huijbergsche Baan. Kolonel de Beauchesne heeft hem niet duidelijk verklaard, dat er een verdedigend front werd opgebouwd. Diens aan wijzingen hielden in, dat tussen Huijbergen en Bergen op Zoom een doordringen van Duitse patrouilles moest worden belet. Het Nederlandse detachement was reeds geruime tijd ter plaatse, voordat de inrichting van Bergen op Zoom en Huijbergen als steunpunten aanving. Majoor Michon gaf zijn bevelen voor Bergen op Zoom eerst op 13 Mei te 23.00 (22.20 Ned.tijd) en de onderdelen van luitenant-kolonel d'Astafort kwamen eerst 14 Mei te ongeveer 2.20 (1.40 Ned.tijd) te Huijbergen aan, waar zij bijna onmiddellijk in gevecht met Duitse troepen van de S.S. Standarte Grosz Deutschland kwamen. Ongelukkigerwijze verplaatste kolonel de Beauchesne zijn cp. op 14 Mei 3.00 (2.20 Ned.tijd) van Korteven naar het fort Stabroek, N. van Antwerpen, dus 20 a 25 km naar het zuiden en het Franse bataljon, dat te Korteven moest komen, verscheen niet, omdat het met vertraging aangevoerd en op mars naar Korteven zijnde, reeds te Putte in gevecht kwam met de Duitsers. C.-27 R.I. had het hem toegewezen terrein in twee vakken verdeeld, waarvan het zuidelijke onder bevel stond van C.-III-26 R.I., het noordelijke onder C.- 111-27 R.I., terwijl hij zijn cp. vestigde te Heidehoefke. In de nacht hoorde het Nederlandse detachement veel krijgsrumoer. Men hoorde het geratel van gepantserde voertuigen van oost naar west en van noord naar zuid en kreeg ten onrechte de indruk, dat de Franse aanval was begonnen en mislukt. Vermoedelijk hoorde men echter het rijden naar en aankomen te Huijbergen van de Groep d'Astafort. In de vroege morgen kreeg C.-27 R.I. de indruk, dat de Fransen waren ver trokken, omdat de cp. te Korteven verlaten bleek en hij Franse troepen in Z. richting had zien terug trekken. Hij nam daarop het besluit, zijn opstelling te verlaten en terug te gaan, hetzij op Zeeland, hetzij op Antwerpen en gaf zijn beide ondercommandanten de op dracht, naar bevind van zaken te handelen, waarop deze beiden eerst op Hooger- heide en vervolgens over Zandvliet op Antwerpen zijn teruggegaan. C.-27 R.I. zelf wist echter over Zuid-Beveland naar Middelburg te komen. Enkele groepen van het detachement hebben eveneens over Zuid-Beveland Middelburg bereikt. Het grootste deel trok echter in de richting Antwerpen en geraakte gedeeltelijk tussen delen van de Groep d'Astafort, die op Hoogerheide terugweken en daarna in Z.richting werden afgedrongen door de stoot van de S.S.Standarte Grosz Deutschland naar de hals van Zuid-Beveland. Een deel 414

NIMH | 1953 | | pagina 432