werd door de Fransen van de grote weg afgezonden en heeft zich in boerderijen teruggetrokken, waar het na enige tijd door de Duitsers werd gevangen genomen. Anderen zijn nog met de Fransen in de strijd geraakt, waarbij enkele doden en gewonden zijn gevallen. Het grootste deel van het detachement bereikte echter Antwerpen. De overschrijding van de Belgische grens en de terugtocht over Antwerpen Terwijl dus van 12 Mei afdelen van de Peel Div. naar de Vg.Holland uitweken en anderen naar Tholen en over Zuid-Beveland naar Walcheren, kwam een groot contingent in België terecht. Behoudens enkelen, zoals een detachement van 4 G.B., dat over Arendonk en de commandoposten van enkele Belgische commandanten Antwerpen bereikte, trokken de overigen over het grensgedeelte aan en ten W. van de weg Breda Wuustwezel over de grens. Bij het overschrijden van de grens werden de meeste Nederlandse detachementen en groepen door de Belgen ontwapend. Het weinig verheffende beeld, dat deze troepen boden en de ook in België uitgebroken parachutisten- en 5e colonneziekte maakte, dat men geen risico wilde nemen. Vele detachementen zijn onder ge wapend geleide naar Antwerpen gebracht. In de houding der Belgische autoriteiten kwam wijziging, toen de Nederlandse militaire attaché te Brussel er de lucht van kreeg en protest indiende. Daarna werden de in beslaggenomen wapens weder teruggegeven, die echter aan de grens moesten worden opgehaald. De op Antwerpen gedirigeerde troepen werden samengebracht in de Luchtbal kazerne. Enkele groepen zijn over West- en Oost-Malle in Lier terechtgekomen en zijn vandaar uit naar Zeeuwsch-Vlaanderen gezonden. Om onnaspeurlijke reden wer den daarbij de officieren van de troep gescheiden en ten getale van ongeveer 10 over Gent naar Aardenburg gezonden. Een der eerste te Antwerpen aankomende detachementen was de le Div. Kon. marechaussee, die op 12 Mei aankwam en aanvankelijk werd aangezien voor verklede Duitsers. Door toevallige ontmoeting met een, aan de C. bekende, Bel gische gendarmerieofficier kon dit misverstand worden opgehelderd. De divisie trok in de nacht van 12 op 13 Mei naar Hulst, aankomst 0.00. Bij de Kon. marechaussee bevond zich bij aankomst te Antwerpen C.-5-K.R.A., die in de morgen van 13 Mei, toen de meeste Nederlandse troepen aankwamen, te zamen met C.-11-17 R.I. en een kapitein van 11-27 R.I. in overleg trad met de militaire commandant van Antwerpen (generaal van Rolleghem), met het gevolg, dat de Nederlandse militairen, voor het merendeel ondergebracht in de luchtbal- 415

NIMH | 1953 | | pagina 433