heid stelde. De kapitein wist een deel van zijn personeel (dat dus ongewapend was) te verzamelen en trok in de richting Zundert, doch berichten omtrent het door dringen der Duitsers ten Z. van Breda deden hem terugkeren naar Breda, waar hij zijn hulp aan de Fransen aanbood, indien deze hem wapens konden verstrekken. Toen dit aanbod niet werd aanvaard, trok de kapitein over Zundert naar Achtmaal en ontdekte in een boerderij een sergeant met een aantal mannen van zijn com- pagnie (met een autobus), die hij onder zijn bevel nam. De volgende morgen (13 Mei) was de sergeant verdwenen, doch er bleken veel vluchtelingen uit Breda te zijn. Hij deed nu zijn troep in kleine groepjes terugtrekken en belandde zelf met een vaandrig en drie man over Esschen in Huijbergen, waar hij zich kon aan sluiten bij een afdeling op rijwielen van 11-20 R.A. Na moeilijkheden aan de grens te hebben ondervonden, bereikte deze groep de luchtbalkazerne te Antwerpen. C.-2e Comp., bij wie zich de luitenant-adjudant had aangesloten, had na St. Oedenrode twee maal een deel van zijn compagnie met gevorderde vrachtauto's vooruit gezonden, zodat hij met 20 man was overgebleven. Hij zou worden opgehaald, hetgeen echter niet gebeurde. Enige km voor Tilburg moest hij zich plotseling dekken voor naderende Duitse pantserwagens, die voorbij reden en kort daarna terugkeerden; nabij Tilburg dekte hij zich voor een lucht aanval en viel in slaap. Hij kwam 12 Mei 3.00 te Tilburg en trof daarna op de weg naar Rijen het Peel- detachement genietroepen, waarmede hij over Roosendaal, Bergen op Zoom en Antwerpen naar Zeeuwsch-Vlaanderen reed. Een luitenant en 83 man van zijn compagnie zijn over Zuid-Beveland op Wal cheren terecht gekomen, waar de kapitein hen later terugvond. C--3e Comp., die met zijn commandogroep van St. Oedenrode in de richting Tilburg was gereden, had delen van het bataljon per vrachtauto zien voorbijgaan en kwam 12 Mei 0.30 te Tilburg, na het ondergaan van een luchtbombardement, dat zich te 4.00 herhaalde. Hij bereikte Breda te 8.00, vond geen troepen en reed in de richting van Moerdijk, om spoedig te vernemen, dat hij daar niet door kon. Ver volgens reed hij over Teteringen en Oosterhout naar Keizersveer en de Vg. Holland. De 3e Sectie van deze compagnie is met andere onderdelen in Zeeuwsch- Vlaanderen terecht gekomen. C.-M.C. had te St. Oedenrode een aantal mannen verzameld, Tilburg bereikt en zich bij de C.-Peel Div. gemeld, die hem opdracht gaf, te verzamelen te Gilze. Aan allen, die hij onderweg zag, gaf hij deze plaats als verzamelpunt op. Te Tilburg geraakte hij in het luchtbombardement bij de westuitgang van de stad en raakte hij veel mensen kwijt. Hij onmoette echter twee luitenants van de bataljonsstaf, die mededeelden, dat er verzameld moest worden te Princenhage en kwam te 24.00 te Princenhage aan, doch vond daar niemand meer en besloot, ter plaatse te blijven. 420

NIMH | 1953 | | pagina 438