vermoeidheid, waarbij een luitenant en een sergeant eveneens achtergebleven. De rest van deze troep is over Meersel en Hoogstraten naar Antwerpen gegaan, waar ook de B.C. later aankwam. C.-3e Comp. overnachtte in de stad Antwerpen, vond de volgende morgen de troep reeds uit de kazerne vertrokken en werd bij de grens van Zeeuwsch-Vlaan- deren belast met controle over de Nederlanders die over de grens trokken. C.-M.C. was van Best met een gewonde vaandrig en een groepje van zijn compagnie over Tilburg naar Rijen gereden en trof daar de luitenant-adjudant met een andere groep aan. Geen van beiden ontmoette de B.C. en de rest van het bataljon. De luitenant-adjudant overnachtte te Gilze met 25 man en trok de vol gende morgen te zamen met terugtrekkende Fransen van Chaam naar Turnhout, na aan de grens te zijn ontwapend en vervolgens naar Antwerpen, waar hij zijn B.C. en de Cn. der 2e en 3e Comp. weder ontmoette. C.-M.C. bleef na de ontmoeting met de luitenant-adjudant te Rijen over nachten en trok op 12 Mei met 40 man over Oosterhout en Keizers veer naar de Vg.Holland. Een luitenant van zijn compagnie is echter met een sectie over Ant werpen en Zeeuwsch-Vlaanderen op Walcheren terecht gekomen. Andere groepen van 11-17 R.I. zijn over Zuid-Beveland op Walcheren terecht gekomen, o.a. een luitenant met een sectie en de C. van de sectie der 17 Bt. 6 veld met 28 man. II-2 R.I. (Zie blz. 310 e.v.) De B.C. trok 11 Mei met een onbekend aantal mannen van St. Oedenrode naar Tilburg, waar hij het bombardement op de kunstweg naar Breda medemaakte en vervolgens naar Rijen, waar hij zijn Vak C. aantrof. Deze gaf hem opdracht, door te gaan over Breda naar Princenhage, waar hij in een luchtbombardement geraakte, waarna hij te Beek in boerderijen zijn mannen onderbracht. Op 12 Mei waren zijn auto's onklaar. Hij wilde met de 100 man, die hij had ver zameld, over Zevenbergen en Standaarbuiten in de richting Willemstad gaan, om vandaar over de eilanden naar Middelburg te geraken, omdat de Fransen hem verboden, over Bergen op Zoom te gaan. Bij Zevenbergen ontmoette hij echter een compagnie (vermoedelijk van 6 G.B.), die juist de bruggen over de Mark had vernield en daarom trok hij terug naar Leur. Daar vond hij onbeheerde auto's en reed daarmede over Oud Gastel en Kruisland naar Bergen op Zoom, waar hij, zoals reeds is medegedeeld, op verzoek van de politie het bevel op zich nam en troepen doorzond, om daarna zelf op 13 Mei te 10.00 naar Antwerpen te rijden. Van de compagnieën van dit bataljon is slechts het lot bekend van de Cn. der 2e Comp. en M.C. De eerste is 11 Mei van St. Oedenrode met een aantal ver- 422

NIMH | 1953 | | pagina 440