zamelde militairen met rijwielen en auto's gereden naar Tilburg (21.00), waar hij zijn troep onderbracht. Hij reed 12 Mei per rijwiel over Riel en Gilze naar Breda, daarbij dus de grote weg vermijdende. Te Breda vernam hij te 9.00 op het garnizoensbureau, dat de troepen waren doorgezonden naar Roosendaal en te 10.00 begaf hij zich via Etten en Sprun- del daarheen. Aldaar vernam hij te 15.00, dat het verzamelpunt Bergen op Zoom was geworden en nu reed hij naar de Wouwsche Plantage en overnachtte te Pin- dorp, om zich 13 Mei 7.00 naar Bergen op Zoom te begeven; daar zond zijn B.C. hem door naar Middelburg. Na te Hoogterheide te hebben gewacht tot de duis ternis inviel, trok hij naar Goes en op 14 Mei naar Middelburg. C.-M.C. had te St. Oedenrode eveneens een aantal mannen verzameld en trok per rijwiel via Boxtel naar Tilburg en vandaar over Rijen naar Breda, waar hij 12 Mei 0.30 aankwam. Te 2.15 op weg gegaan naar Roosendaal, kwam hij terug kerende auto's tegen en bleek de weg door de Fransen versperd te zijn. Hij trok toen over Zundert naar Antwerpen, waar hij te 16.00 in de luchtbalkazerne aan kwam, om te 20.00 te vertrekken naar St. Nicolaas, waar hij overnachtte, om de volgende dag in Zeeuwsch-Vlaanderen aan te komen. De commandant en een luitenant, sectiecommandant van de 2e Bt. 6 veld zijn met 25 man op Walcheren aangekomen. I-15 G.B. en 4-2 G.B. (zie blz. 312 e.v.) Reeds werd medegedeeld, dat C.-1-15 G.B., zonder zijn commandogroep, doch met twee sectiën en een stuk pag. de terugtocht aanvangende, op 12 Mei over Antwerpen in Zeeuwsch-Vlaanderen aankwam met een inmiddels tot 400 man aangegroeid detachement. De commandogroep en twee andere sectiën waren op eigen gezag teruggetrok ken en hun lotgevallen zijn niet bekend. Van een der sectiën is de sergeant majoor, S.C. en een deel in Middelburg terecht gekomen. C.-4-2 G.B., die nog slechts een sectie had kunnen verzamelen, werd te Oir- schot door de Duitsers overvallen, bereikte met een luitenant Moergestel, doch werd aldaar gevangen genomen. II-20 R.A. (zie blz. 245) Deze afdeling, zonder munitie op de Zuid-Willemsvaart teruggetrokken, was na een minder aangename uiteenzetting met C.-Vak Erp, reeds lang voor de algemene terugtocht in de richting van Tilburg teruggetrokken. In verband met een wegversperring bij Moergestel en uitgeputte toestand van de paarden besloot de Afd.C., de paarden, de stukken en een aantal rijwielen achter te laten. In hoeverre dit verantwoord was, daar hij de andere troepen toch ver vooruit was, valt moeilijk meer na te gaan. 423

NIMH | 1953 | | pagina 441