In handen van de vijand vielen l-II en 1-III-27 R.I. te St. Oedenrode op 12 Mei, delen van 11-27 R.I. en van 1-41 R.I. te Best en Oirschot, terwijl C.-II-27 R.I. en enkele hem vergezellende militairen bij Haren werden gevangen genomen. Er werd eveneens reeds medegedeeld, dat C.-27 R.I. ten W. van Tilburg te 11 Mei ongeveer 21.00 de delen van zijn regiment, waarmede hij contact kreeg, naar Roosendaal zond met de opdracht, 's nachts te marcheren en zich overdag gedekt te houden, terwijl hij later bij halte Seppe van zijn regiment slechts bij elkaar kreeg C.-III-27 R.I., C.-III-26 R.I. en ongeveer 300 officieren en militairen van lagere rang. Zonder nu verder de lotgevallen tot in details na te gaan, volgt hieronder een kort overzicht van de verdere terugtocht der onderdelen. 1-27 R.I. (zie bladz. 317 e.v.). De B.C. vertrok op bevel van zijn R.C. te 21.00 uit Tilburg naar Breda, kwam onder het luchtbombardement ten W. van Tilburg, waarbij zijn colonne uit elkaar raakte. Hij rustte tussen de Fransen bij het Liesbosch bij een deel van 5-K.R.A., trok op 12 Mei met een boog om Roosendaal naar Bergen op Zoom en vandaar naar Middelburg, waar hij nog op 12 Mei aankwam. C.-le Comp. trok met een wisselend aantal officieren van Tilburg, dat hij na luchtbombardement bereikte, in de richting Riel, waar een gesprongen brug Franse troepen tot terugkeren noopte en hem dwong, zijn gevorderde auto's achter te laten. Te voet te Riel aangekomen, werden opnieuw auto's gevorderd en werd gereden over Alphen, Strijbeek en Rijsbergen naar Antwerpen, op aan wijzingen van de Fransen. C.-2e Comp. bereikte met zijn compagnie en een sectie zw.mitr. Tilburg, eveneens na een luchtbombardement, te 21.00. Op bevel van zijn B.C. trok hij naar Roosendaal, doch onderweg ontving hij weder bevel, naar Gilze-Rijen te gaan, daarna dat Breda de bestemming was. Toen daarop Roosendaal niet te be reiken bleek, trof hij na veel heen en weer trekken C.-20 R.A. in hotel Boschhek aan de noordwestpunt van het Mastbosch bij Breda, waar hij onderdak vond en waar C.-M.C. zich bij hem aansloot. Deze was met 3 auto's en 50 man te Tilburg aangekomen, waar hij het contact met zijn B.C. en R.C. had hersteld en opdracht had ontvangen, te verzamelen te Roosendaal. Onderweg was hij onder het luchtbombardement van de kunstweg ge komen, doch in het Mastbosch had hij een colonne gevormd, om daarmede naar Roosendaal te gaan. Hij had ongeveer een M.C. bij elkaar, doch door tegenstrij dige orders en luchtaanvallen ontstond wanorde en ten slotte vond hij bij hotel Boschhek C.-le Comp. Toen ook daar werd gebombardeeerd, berichten binnenkwamen, dat Breda reeds door de Duitsers zou zijn bezet en de Fransen in W.richting vertrokken, zijn 425

NIMH | 1953 | | pagina 443