diens bevel, trad in de nacht van 13/14 Mei aan de Huijbergsche Baan als Vak C. op en trok met C.-III-26 R.I. en de beide C.Cn. naar Antwerpen. De C.-M.C. was het contact met de B.C. en de andere C.Cn. na St. Oedenrode kwijt geraakt en heeft met een kleine afdeling op 12 Mei Bergen op Zoom bereikt, vanwaar hij naar Middelburg werd doorgezonden. 5-K.R.A. is vrijwel geheel en in goede orde te Tilburg aangekomen, waar de commandant opdracht ontving, naar Roosendaal te gaan. Onderweg naar Breda gelukte het, niettegenstaande alle pogingen der officieren, de colonne intact te houden, te midden van de stroom van terugtrekkende troepen, niet, de batterij bij elkaar te houden. Er reden verschillende colonnes naast elkaar, wielrijders, auto's en voertuigen met paarden, zodat de Bt.C. met een der luitenants van de batterij afraakte en bij Princenhage tevergeefs trachtte, deze weer te vinden, hoewel hij zich 12 Mei van 1.3017.30 nabij de weg ophield. Hij is daarop over Sprundel, Schijf, Esschen, Huijbergen naar Antwerpen ge reden, vergezeld van de luitenant en van C.-M.C.-11-27 R.I. (zie boven). De batterij was onderweg uit elkaar geraakt, doch een der luitenants, die alleen was uitgezonden, vond plotseling bij Breda 3 stukken, waarmede hij naar Princen hage reed. Bij Breda raakte een stuk zoek, doch bij het Liesbosch vond hij op 12 Mei 3.30 een andere luitenant met 2 stukken. Deze troep werd ondergebracht en men trachtte bevelen te krijgen, hetgeen niet gelukte. De luitenant ving plotseling een motorordonnans die hij kwijt was, weder op, die in het bezit bleek van een schriftelijk bericht van C.-Peel Div. aan C.-27 R.I., inhoudende, dat te 14.00 rapport zou worden gehouden op het gemeentehuis te Breda. Toen echter op dat uur een ordonnans naar het gemeentehuis werd ge zonden, bleek Breda ontruimd te zijn en op het gemeentehuis was niemand aanwezig. Te 16.00 werd een motorordonnans van C.-27 R.I. opgevangen, die een bevel bij zich had, dat moest worden teruggetrokken naar Middelburg. Bij de batterij was inmiddels C.-I-27 R.I. (per rijwiel) aangesloten. Over Leur en Etten werd buiten Roosendaal om naar Bergen op Zoom gereden. Aldaar raakte een trekker defect en deze bleef onder een luitenant achter ter reparatie. Deze luitenant is later met dit stuk naar Antwerpen en vandaar naar Zeeuwsch-Vlaanderen gereden, waar ook de Bt.C., een luitenant, de fourier en twee auto's terecht kwamen. De oudste luitenant ging met de 3 overgebleven stukken op mars naar Middel burg, trof onderweg andere delen van de batterij en toen tenslotte de op Walcheren aangekomen delen werden verzameld, bleken aanwezig te zijn 1 officier, 5 onder officieren, 5 korporaals en 42 soldaten, 4 stukken, 1 vuurmondauto, de keukenauto, herstellingsauto, benzineauto en enige munitieauto's, zodat het gros van de batterij, die aanvankelijk 6 stukken telde, bij elkaar was. Van de officieren (een kapitein en drie luitenants) was echter slechts een luitenant aanwezig. 428

NIMH | 1953 | | pagina 446