In Gennep heeft door de snelle loop der gebeurtenissen geen evacuatie plaats gehad. In Tegelen is deze eveneens niet uitgevoerd, doch wel hebben een honderdtal bewoners de nacht van 10 op 11 Mei doorgebracht in de schuilkelders der kloosters, in verband met brugslag van de Duitsers bij Steijl. In Wessem was geen uitwijking voorbereid, doch de gevechten noodzaakten een deel der bevolking, op eigen initiatief elders een onderdak te zoeken. De evacuatie ten O. van de Maas heeft het volgende verloop gehad. Te Linne werden ongeveer 80 personen verplaatst, te Herten 700, die allen nog op io Mei naar hun woningen terugkeerden. In Roermond moesten 800 personen uitwijken en bovendien in de Kapellerlaan in verband met te stellen vernielingen nog 500. De bevolking is tijdig gewaarschuwd, dat zij zich gereed moest houden en de afvoer heeft nog tijdig plaats gehad. In Beesel werden 15 gezinnen tijdig verplaatst, terwijl in Belfeld, ondanks de nabijheid van de grens, ongeveer 470 personen nog een aanzegging konden krijgen en konden uitwijken. In Venlo moesten 3000 personen uitwijken. Deze zijn zo tijdig gewaarschuwd, dat zij zich nog naar de daarvoor aangewezen plaatsen konden begeven. Een en ander verliep in goede orde. Daar er in Venlo door de krijgsverrichtingen ernstige vernielingen en beschadigingen hadden plaats gehad, konden de uitgewekenen eerst op 13 Mei naar hun woningen terugkeren, voor zover deze althans nog bruikbaar waren. In de gemeente Arcen en Velden moesten 350 personen uitwijken, doch in verband met de nabijheid van de grens is slechts een deel daarvan nog tijdig kunnen worden gewaarschuwd. In de gemeente Bergen kon nog worden gewaarschuwd, doch het merendeel der erbij betrokkenen was reeds vóór de waarschuwing vertrokken. 365 personen uit Affcrden, 65 uit Bergen, 125 uit Heyen en 200 uit Well werden verplaatst, waarvan het merendeel op 11 Mei, de overigen een of twee dagen later, terugkeerden. Buiten de voor uitwijking aangewezen personen waren in de dorpen Well en Bergen bijna alle bewoners uit de kom der dorpen vertrokken naar het gebied ten O. van de rijksweg VenloNijmegen. In de gemeente Mook-Middelaar waren 400 personen bij de uitwijking betrok ken. Er kon niet tijdig worden gewaarschuwd, doch het merendeel kon toch naar de aangewezen adressen vertrekken, terwijl anderen bij vrienden en kennissen onder dak vonden. Behalve een aantal zusters en kweekschoolkinderen, die eerst na 10 dagen terugkeerden, keerden de geëvacueerden reeds in de avond van 10 Mei naar huis terug. Ten westen van de Maas was de gang van zaken als volgt. 434

NIMH | 1953 | | pagina 452