Uit Buggenum weken 50 inwoners uit, die na ongeveer vier uur weder terug keerden. Te Kessel, waar 1200 personen moesten worden verplaatst, konden de bewoners van de kom der gemeente tijdig worden gewaarschuwd, de overigen niet. De evacuatie der zieken en gebrekkigen ondervond stoornis door het niet ver schijnen der gevorderde vrachtauto's. Uit Helden zijn 1000 personen, zonder daartoe bekomen lastgeving van de burgemeester, uit eigen beweging naar veiliger delen derzelfde gemeente ver trokken, die na een of twee dagen weder terugkeerden. Uit Blerick, dat destijds nog behoorde tot de gemeente Maasbree, moesten 9 a 10 000 inwoners worden verplaatst naar Maasbree. Er was geen gelegenheid meer, de burgers persoonlijk te waarschuwen, zodat het vertrek naar de vluchtoorden plaats had op een daartoe af gesproken belsignaal, waarop ieder op eigen gelegenheid zijn kwartier moest zoeken. Alles verliep, dank zij de goede voorbereidingen, zo vlot, dat binnen vier uur alle geëvacueerden in de hun toegewezen kwartieren waren aangekomen. Voor de afvoer van zieken en gebrekkigen, die dreigde mis te lopen, kon gebruik gemaakt worden van vervoermiddelen van te Blerick juist aanwezige kermisexploitanten. Voor de aanvoer van levensmiddelen en stroo naar de vluchtoorden kon worden zorg gedragen. Na een afwezigheid van 30 uur keerde de bevolking weder terug. Uit Sevenum zijn 200 inwoners tijdig naar elders kunnen worden verplaatst. De bewoners van, in de omtrek van Sevenum aanwezige, werkkampen werden naar Sevenum overgebracht, doch op 11 Mei, gedeeltelijk met vrachtauto's en ge deeltelijk te voet, naar Maastricht verplaatst. In Horst weken 450 inwoners uit, die op 13 Mei naar huis terugkeerden. In Grubbenvorst had evacuatie van ongeveer 350 personen in goede orde plaats, in Broekhuizen gold hetzelfde voor 270 inwoners, terwijl in Meerlo 50 personen tijdig konden uitwijken. Peel-Raamstelling In het gebied van de Peel-Raamstelling was de evacuatie uit de onderstaande plaatsen naar de daarbij aangegeven vluchtoorden voorbereid: Uit de gemeente Weert 2000 personen naar Budel; 500 personen naar Maarheeze; 2000 personen naar Waelre; 2000 personen naar Veldhoven; 2000 personen naar Geldrop. Uit de gemeente Nederweert 4000 personen naar Someren. Uit de gemeente Meijel 2500 personen naar Asten. Uit de gemeente Bakel-Milheeze1500 personen in dezelfde gemeente. 435

NIMH | 1953 | | pagina 453