Uit de gemeente Gemert 2000 Uit de gemeente Boekei 1000 Uit de gemeente Zeeland 2500 Uit de gemeente Mill-St. Hubert 4000 Uit de gemeente Grave 2000 Uit de gemeente Escharen 1500 Uit de gemeente Velp-Keent 700 Uit de gemeente Beek 1100 Uit de gemeente Herpen 1900 personen in dezellde gemeente en naar Beek en Donk. personen in dezelfde gemeente en naar Erp. personen in dezelfde gemeente en naar Uden. personen naar Uden en Dinther- Heeswijk. personen naar Nuland en Heesch. personen naar Nistelrode. personen naar Geffen. personen naar Schaijk. personen naar Herpen, Berchem en Oss. Hierbij zij aangetekend, dat voor Eindhoven een ontruimingsplan was voor bereid voor de meest bedreigde gedeelten, waarvan de bevolking zou worden ondergebracht in de rand der gemeente. Hierdoor kon afvoer van de Weertse bevolking naar Eindhoven niet, zoals oorspronkelijk het plan was, plaats hebben en werd daarvoor in de plaats Geldrop bestemd. De burgemeester van deze plaats werd hiervan eerst 8 Mei in kennis gesteld, zodat de organisatie van deze afvoer op 10 Mei nog niet voltooid was. De evacuatie van Weert kon niet volgens de getroffen voorbereidingen worden uitgevoerd, daar op het tijdstip, dat bevel voor evacuatie werd gegeven, de bruggen over de Zuid-Willemsvaart reeds waren vernield. In verband hiermede moest een noodovergang worden gemaakt met behulp van een schip, dat dwars over het kanaal werd gelegd. De omwonenden van de bruggen waren tijdig gewaarschuwd, voordat deze werden opgeblazen, waren naar het zuiden, naar andere dan de voor bereide vluchtoorden uitgeweken, doch hun werd de terugkeer na het springen der bruggen door de militaire commandant ter plaatse verboden. Van de volgens het vooraf opgemaakte plan te evacueren inwoners konden 2100 personen, die ten N. van de Zuid-Willemsvaart woonden, naar Budel en Maar- heeze worden afgevoerd en 2000 van de overige bevolking over het bovenbedoelde schip naar de noordoever en naar het voor hen bestemde vluchtoord. De verplaatsingen geschiedden te voet, per rijwiel en met uit Eindhoven, Geldrop en Valkenswaard gezonden autobussen. Een klein deel der geëvacueerden werd toch nog te Eindhoven ondergebracht. Te 14.30 bleven ten Z. van de Zuid-Willemsvaart 7 a 800 te evacueren personen achter, toen het schip, in verband met de nadering der Duitsers, tot zinken werd gebracht. Een deel hiervan week uit naar gehuchten ten Z. van het kanaal, een deel bracht de nacht door in de open lucht. 436

NIMH | 1953 | | pagina 454