In Noord-Brabant en Noord-Limburg kwamen voor ontruiming de volgende gestichten in aanmerking: - te Weert het St. Jansgasthuis, waar 60 liggende patiënten, 62 ouden van dagen en 70 man personeel in ziekenauto's en autobussen moesten worden vervoerd naar kloosters in Eindhoven; - te Herpen, het liefdegesticht, waar 40 ouden van dagen, waaronder enkele zieken, in autobussen moesten worden vervoerd naar het St. Augustinus- lyceum te Eindhoven; - te Grave, waar uit het St. Henricusgesticht 17 mannelijke blinden en 18 man personeel moesten worden vervoerd naar een pensionaat te Eindhoven en uit De Wijnberg 22 vrouwelijke blinden en 15 man personeel moesten worden ver plaatst naar het pensionaat Eikenburg, ten Z. van Eindhoven terwijl uit het St. Elisabeth Rustoord en het St. Catharina Gasthuis te zamen 97 ouden van dagen en 22 man personeel naar Eikenburg moesten worden vervoerd. Alle vervoer moest plaats hebben met autobussen en vrachtauto's. Voorts moesten uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Grave 205 patiënten in autobussen worden vervoerd naar het Rijkskrankzinnigengesticht te Eindhoven- Woensel en uit het krankzinnigengesticht Padua te Boekei 500 patiënten per autobussen naar Udenhout (Huize Assisië) en Tilburg (Mariahof). De vervoermiddelen voor deze evacuaties waren door de zorg van de Etappen- directie gereserveerd. De ontruiming van het ziekenhuis te Weert is door het vroegtijdig springen van de bruggen niet uitgevoerd. Slechts een 12-tal patiënten zijn in de avond van 10 Mei nog over de vaart gebracht en vervoerd. Omtrent het vervoer van 40 ouden van dagen uit Herpen vermeldt het boek geen gegevens. De ontruiming van de gestichten te Grave heeft, ondanks verschillende on verwachte moeilijkheden, die zich tengevolge van de brugvernielingen voordeden, een gunstig verloop gehad. Hetzelfde kan gezegd worden van de ontruiming van het gesticht Padua te Boekei. Andere evacuaties Eindhoven Op Eindhoven zijn nog geëvacueerd ongeveer 300 Peelarbeiders, die door de militaire commandanten daarheen werden gedirigeerd en door de Vereniging Vrouwelijke vrijwilligers zijn verzorgd. Zuidfront Vg. Holland, ten Z. van het Hollandsch Diep Het evacuatieplan omvatte het volgende: 3000 personen uit Zevenbergen zouden met 3 treinen naar Oudenbosch worden overgebracht; 3750 inwoners van Lage en 440

NIMH | 1953 | | pagina 458