Hooge Zwaluwe zouden in 4 treinen naar Bergen op Zoom en Woud worden ver voerd, waarna de naar Bergen op Zoom vervoerden zouden worden doorgevoerd naar Halsteren. Overigens zou het uitwijken geheel te voet plaats hebben en wel 1500 personen uit Klundert naar Oud- en Nieuw-Gastel, 3700 personen uit Fijnaart naar Dinteloord, Prinsland en Gastel, terwijl uit Willemstad eerst 400 inwoners zich naar Standaar- buiten moesten begeven, daarna 1600 inwoners naar Steenbergen en Kruisland. De luchtoverval op Moerdijk maakte de evacuatie in die omgeving onmogelijk. Afvoer per trein kon niet plaats hebben en ook te voet was de aangegeven route niet te volgen. De bevolking van Moerdijk en Lage Zwaluwe kon haar dorpen niet verlaten, daar te Zevenbergschenhoek, Blauwe Sluis en bij Roode Vaart werd gevochten. Van Hooge Zwaluwe uit was 's morgens Lage Zwaluwe niet te bereiken. Hier en daar werden bewoners door de Duitsers gedwongen, hun huizen te ver laten; deze zochten elders een onderdak. De bevolking van Moerdijk zocht haar toevlucht in het grote klooster van de zusters van het Allerheiligste hart van Jezus, dat ten slotte een bevolking van bijna 3000 hoofden had. In de middag van 10 Mei zijn de 2500 inwoners van Lage Zwaluwe toch nog naar Hooge Zwaluwe vertrokken en daar in scholen en een klooster ondergebracht. Toen echter op 11 Mei Franse troepen verschenen, vertrok de gehele bevolking met de geëvacueerden naar Made, Drimmelen, den Hout, Raamsdonksveer, Geertruidenberg en Oosterhout. Op 15 Mei e.v.d. keerden de uitgewekenen weer terug. Van de inwoners van Lage Zwaluwe sneuvelden er 5 en werden er 2 gewond; te Moerdijk vielen 2 personen, waarvan 5 uit Zwaluwe, een uit Klundert en een uit Terheijden. Te Klundert besloot de burgemeester, nadat de C. van de Groep Spui van de Vg. Holland het ogenblik der evacuatie aan hem had overgelaten, ten spoedig ste te doen evacueren. Het tot Klundert behorende kerkdorp Moerdijk was toen reeds in Duitse handen en de bewoners vonden onderdak in het bovengenoem de klooster. De bevolking uit Nassaupolder, Roode Vaart en Noordschans is te midden der gevechten toch nog zonder ongelukken naar Oud-Gastel getrokken. Enkele ingezetenen van Zevenbergen zijn met de Klundertse groepen mede getrokken. De kom van Klundert werd niet ontruimd. In Fijnaart werd de afvoer der bevolking onmogelijk door het opblazen der bruggen over de Mark en de Dintel door de Fransen. Te Zevenbergen werd aanvankelijk volstaan met evacuatie van de ziekenhuis bevolking naar Oud-Gastel en overigens werden zowel te Fijnaart als te Zeven bergen aan hen, die moesten verhuizen, in de eigen gemeenten elders onderdak verleend. 441

NIMH | 1953 | | pagina 459