Bij afzonderlijke, geheime bevelen waren overvallen bevolen op de Maas bruggen en de bruggen over het Juliana kanaal, over het Maas-Waalkanaal en over de Waal bij Nijmegen, die moesten worden uitgevoerd vóór het aanvalsuur, op zodanige wijze, dat die bruggen omstreeks dat tijdstip onvermeld waren ver- vermeesterd. Hiertoe waren overvalpatrouilles samengesteld uit het voor dergelijke opdrach ten gevormde Bataillon zur besonderen Verwendung Nr. 100, die waren onder gebracht in kampen, t.w. Asperden (nabij Goch) voor de overvallen te en N. van Gennep, Arsbecke (Z. van München-Gladbach) voor de overvallen op de bruggen bij Buggenum, Roermond en verder zuidelijk op het Julianakanaal. Bij deze patrouilles werden in Duitsland woonachtige Nederlanders ingedeeld, die lid waren van de N.S.B., waren toegetreden tot de organisatie Sport und Spiel, zonder te weten, voor welke doeleinden deze organisatie zou worden ge bruikt. De ware bedoeling van hun opleiding en de op 10 Mei te vervullen op dracht ervoeren zij eerst op 9 Mei. Bij deze overvallen werd gebruik gemaakt van Nederlandse uniformen en bur gerkleding, zoals is vastgesteld aan het Maas-Waalkanaal, de spoorbruggen bij Gennep en Buggenum en de brug bij Roermond en in het gebied van de T.B.Z.L. Bij Gennep, Venlo en Buggenum werd tevens gebruik gemaakt van pantser- treinen, gevolgd door troepentreinen. Wat de Peel Div. betreft slaagde slechts de overval op de brug bij Oeffeit Gennep. De eerste overval trad aan het licht te Roermond. Zoals zal blijken, werd deze niet als een algemene opening der vijandelijkheden onderkend. b. HET MAASVAK VAN 17 G.B. (VAK WEERT) Het bataljon verdedigde het Maasvak van de scheidingslijn met het gebied van de T.B.Z.L. bij pl. 66 aan de Maas tot pl. 80 (500 m ten N. van Roermond). Het bestond uit vier tirailleurcompagnieën, 12 zw. mitrailleurs (1), 1 stuk pag. (2), 1 kanon van 8 st. en 2 stukken 5,5 cm (opgesteld in de rivierkazematten bij de brug te Roermond). Het reeds in vredestijd aanwezige detachement politietroepen was onder nor male omstandigheden belast met de bewaking van de Maasbrug, de bediening van de kanonnen in de rivierkazematten, met de vernieling van de Maasbrug en enkele andere vernielingen bij de brug. Dit detachement was echter te zwak om op dit belangrijke punt voldoende 27 (Zie schets/kaarten Nrs. 2, 2a en 2b) Een sectie was afkomstig van 11-41 R.I. 2) De andere stukken waren naar de Peel-Raamstelling verplaatst.

NIMH | 1953 | | pagina 45